• ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU

             

            31 maja 2023 r. obchodzony będzie Światowy Dzień bez Tytoniu pod hasłem „Uprawiaj żywność, nie tytoń”. Państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia ustanowiły Światowy Dzień bez Tytoniu w 1987 r., aby zwrócić uwagę świata na epidemię palenia tytoniu oraz możliwość uniknięcia zgonów i chorób, które ona powoduje. Co roku obchody tego święta mają na celu informowanie opinii publicznej o niebezpieczeństwach związanych z używaniem tytoniu, praktykach biznesowych firm tytoniowych, działaniach WHO w walce z epidemią tytoniową oraz o tym, jak ludzie na całym świecie mogą domagać się prawa do zdrowia oraz ochrony przyszłych pokoleń. W 2023 r. obchody koncentrują się wokół konsekwencji uprawy tytoniu dla zdrowia rolników, planety i wszystkich ludzi oraz kryzysu żywnościowego, a ich hasłem przewodnim będzie: „Uprawiaj żywność, nie tytoń”. Rekordowa liczba 349 milionów ludzi w 79 krajach stoi w obliczu zagrożenia brakiem żywności, wielu z nich mieszka w krajach o niskich i średnich dochodach, w tym w ponad 30 krajach na kontynencie afrykańskim. Wiele z tych krajów wykorzystuje duże obszary żyznej ziemi do uprawy tytoniu zamiast zdrowej żywności. Kraje uprawiające tytoń często borykają się z negatywnymi skutkami ekonomicznymi wynikającymi z niekorzystnych skutków zdrowotnych, środowiskowych i społecznych uprawy tytoniu. W wielu przypadkach waluty obce uzyskane z eksportu tytoniu są wykorzystywane do importu żywności. Uprawa tytoniu powoduje zły stan zdrowia rolników i pracowników rolnych oraz nieodwracalną utratę cennych zasobów środowiska. Kampania prowadzona przez WHO zachęca rządy do zaprzestania dopłat do upraw tytoniu i wykorzystania zgromadzonych w ten sposób oszczędności do wspierania rolników w przejściu na bardziej zrównoważone uprawy, które poprawiają bezpieczeństwo żywieniowe ludności. Więcej wiadomości na temat akcj zamieszczonego na stronie Światowej Organizacji Zdrowia: https://www.who.int/campaigns/world-notobacco-day/2023.

             

          • KOMUNIKAT

             

            Dyrektor Szkoły ZSP w Cieninie Zabornym informuje, że ze względu na odbywający się w dniach 23.05-25.05.2023r. Egzamin Ósmoklasisty w naszej placówce nie odbywają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze.

            Dzień 26.05.2023r. jest również wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

            Podstawa prawna:

            Rozporządzenie MEN z dnia 11 sierpnia 2017 roku w sprawie organizacji roku szkolnego.

             

          • "GIGA LAURKA DLA STRAŻNIKÓW LASÓW"

             

            „GIGA Laurka dla Strażników Lasów” w akcji wzięło udział 3165 placówek edukacyjnych (przedszkoli, szkół, różnego rodzaju świetlic i sekcji dziecięcych, działających w Domach Kultury na terenach okalających Puszczę Notecką) między innymi uczniowie klasy II i III z naszej szkoły .

            Dzieci ze wszystkich placówek namalowały łącznie 25920 laurek.

             

          • STOP MA MOC! UWAŻAM, NIE NARAŻAM! -JAK BEZPIECZNIE PORUSZAĆ SIĘ PO DRODZE

             

            Uczniowie klas I-III 18 maja 2023r. wzięli udział w zajęciach przeprowadzonych przez pracowników firmy STRABAG oraz policjantów Komendy Powiatowej w Słupcy. Spotkanie dotyczyło bezpiecznego poruszania się po drodze oraz na przejeździe kolejowym. Zostały przypomniane zasady zachowania się wobec obcych, a także zasady korzystania z numeru alarmowego 112. Spacer do pobliskiego przejazdu kolejowego sprawił, że nasi najmłodsi uczniowie już doskonale wiedzą, w jaki sposób należy przez niego przechodzić. Spotkanie zakończyło się quziem na temat bezpieczeństwa z zakresu wszystkich omawianych zagadnień. Nasi uczniowie zdali go celująco! Wspaniałe prezenty, które otrzymali od pracowników firmy STRABAG z pewnością wzmocnią bezpieczeństwo w czasie wieczornych spacerów, ale także w czasie szkolnych wycieczek.

             

          • OGROMNY SUKCES UCZNIÓW KLAS I-III W MISTRZOSTWACH POWIATU SŁUPECKIEGO W BIEGACH!

             

            W rozegranych dnia 17 maja 2023r. Mistrzostwach Powiatu Słupeckiego w Biegach Przełajowych klas I-III znakomicie spisali się reprezentanci naszej szkoły.

             

            W gronie 12 szkół biorących udział w zawodach w Kowalewie Opactwie na podium znaleźli się :

             

            *Karina Pokrop - II miejsce w kategorii dziewcząt klas pierwszych

            *Filip Kieliszkowski - II miejsce w kategorii chłopców klas drugich

            *Ksawier Wykręt - III miejsce w kategorii chłopców klas trzecich

             

            Ponadto wysokie miejsca zajeli:

             

            *Julia Radecka - VI miejsce w kategorii dziewcząt klas trzecich

            *Fabian Dziemiński - VII miejsce w kategorii klas trzecich.

             

            Pozostali reprezentanci naszej szkoły:  Natan Zawodny, Alan Szablewski, Marcel Kanafa, Konrad Domiński, Natan Juszczak, Nikola Maćkowiak. Alicja Bartkowiak, Nadia Juszczak i Leon Adamczyk.

            Opiekunowie: Anna Rzemyszkiewicz- nauczyciel wf w klasach II-III i Paweł Barański.

             

            Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zawodów, którą znajdziecie w zakładce "Album fotograficzny"

             

             

          • WARSZTATY Z PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY

             

            W naszje szkole policjanci  przeprowadzili warsztaty, które miały na celu zwiększenie świadomości uczniów odnośnie cyberzagrożeń i przeciwdziałania hejtowi w sieci.

            Założeniem spotkania było również przybliżenie młodym ludziom prawidłowych postaw moralnych wobec omawianych problemów oraz wyrobienie szacunku dla porządku prawnego.

            Wśród poruszanych przez mundurowych tematów zalazły się min. in. cyberprzemoc i zagrożenia wynikające z niewłaściwego korzystania z internetu, dyskryminacja, nietolerancja i mowa nienawiści, a także przemoc rówieśnicza.

            Prowadzący spotkanie wskazywali, jak radzić sobie w sytuacjach zagrożenia oraz gdzie szukać pomocy.

            Aby przestrzec uczniów przed nieprzemyślanymi zachowaniami prowadzącymi do kolizji z prawem, funkcjonariusze przybliżyli zagadnienia dotyczące odpowiedzialności prawnej nieletnich.

            Oprócz przepisów dotyczących odpowiedzialności za stosowanie gróźb karalnych, znieważenia, czy naruszenia dóbr osobistych, poruszyli problematykę zawartą w przepisach Prawa lotniczego art. 87a ust.1, a dotyczącą przypadków oślepiania załóg statków powietrznych wiązką lasera .

            Prelekcje prowadzili mł.asp. Joanna Wolińska oraz mł.asp. Marcin Dębowski.

             

          • BIERZEMY UDZIAŁ W PROJEKCIE "WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI".

             

            Drodzy uczniowie i rodzice !!!

            Nasza szkoła przystąpiła do projektu “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.

            Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.

            W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!

             

            ,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’

             

            Termin Akcji: 0d 10 maja do 12 czerwca 2023 roku.

            Miejsce Akcji: Szkoła Podstawowa im.Kazimierza Janickiego w Cieninie Zabornym

             

            ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP.

            NIE ODBIERAMY TONERÓW I ŚWIETLÓWEK

             

          • INFORMACJA

             

            Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Cieninie Zabornym informuje, że zajęcia edukacyjne w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Janickiego w Cieninie Zabornym nie odbywają się w dniach 01.05.2023r oraz 03.05.2023r.

            Dzień 02.05.2023r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

            Uczniowie wracają do szkoły dnia 04.05.2023r.

             

          • OBCHODY ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

                                                                                                                 

                                                                                   ,, Niech pokolenia pokoleniom

                                                                                     podają pamiątkę dnia tego”.

             

            28 kwietnia 2023 roku w naszej szkole odbyły się obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Zofia Rzemyszkiewicz i Dawid Bukowiecki przypomnieli historię uchwalenia tego jakże doniosłego dokumentu w dziejach naszego narodu. Była to druga Konstytucja na świecie- fakt ten, świadczy o wielkiej dojrzałości politycznej polskich patriotów .

            W dalszej części cała społeczność szkolna przemaszerowała ulicami Cienina Zabornego. Z biało czerwonymi flagami manifestowaliśmy swój patriotyzm. Jak długo symbole te kojarzone będą z Polską i Polakami zależy wyłącznie od nas Polaków, a przede wszystkim, od młodych Polaków!

            Podkreślając rangę uchwalenia Konstytucji uczniowie w ciągu całego dnia- przez radiowęzeł szkolny- przepięknie recytowali wiersze o tematyce patriotycznej.

            Nie zabrakło także odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych. Specjalnie z tej okazji została również przygotowana okolicznościowa gazetka na korytarzu szkolnym. Uczniowie mogli zapoznać się z tekstem Konstytucji, jak również z okolicznościami jej uchwalenia. Dzisiejsze obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja były przepiękną lekcją historii-przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.

             

          • PRACE TECHNICZNE KLASY VI

             

            Uczniowie klasy VI na lekcji techniki wykonali pracę związaną z rozpoznawaniem elementów elektronicznych. Praca polegała na zaprojektowaniu i skonstruowaniu modelu gry, dzięki której uczniowie będą mieli okazję poćwiczyć rozpoznawanie symboli elementów elektronicznych.

             

          • SPOTKANIE UCZNIÓW KLASY VIII Z DORADCAMI ZAWODOWYMI

             

            Młody człowiek musi być przygotowany do funkcjonowania w nowej rzeczywistości, gotowy do podnoszenia swoich kwalifikacji oraz zdobywania nowych umiejętności, przydatnych w podejmowaniu racjonalnych decyzji dotyczących wyboru zawodu. W dniu 19 kwietnia w ramach realizacji doradztwa zawodowego pani Monika Barańska zorganizowała kolejne spotkanie dla uczniów klasy VIII. Tym razem młodzież spotkała się z panią Wiolettą Hoffman oraz panem Marcinem Nowak z Młodzieżowego Centrum Kariery w Słupcy. Tematem spotkania były "Kompetencje i predyspozycje zawodowe, czyli grunt to świadomość".

            Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas ;-)

             

          • DZIEŃ ZDROWIA

             

            Każdego roku 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów jest „Zdrowie dla wszystkich”. Rok jubileuszu 75-lecia WHO jest okazją do spojrzenia wstecz na sukcesy w dziedzinie zdrowia publicznego, które poprawiły jakość życia w ciągu ostatnich siedmiu dekad. To również motywacja do działania, aby sprostać wyzwaniom zdrowotnym dziś i w przyszłości.

            Uczniowie klasy czwartej i piątej przedstawili montaż słowno – muzyczny wzbogacony o elementy charakteryzacji postaci oraz dobór odpowiednich kostiumów. Tegoroczny apel miał na celu propagowanie wśród dzieci i młodzieży zdrowego, racjonalnego odżywiania poprzez nabywanie właściwych nawyków żywieniowych oraz czynne uprawianie sportu. Akademię przygotowały p. Marta Imbiorowicz i p. Anna Tomczak.

             

          • 80 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

             

            80 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim wybuchło powstanie. Było ono największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwszym powstaniem wielkomiejskim w okupowanej Europie. Pani Marzena Kurkowska przedstawiła uczniom krótki rys historyczny tego wydarzenia. Zwróciła również uwagę na żółte żonkile- symbol zbiorowej pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta w rocznicę powstania, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

            Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.Pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość– niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.