• 0 patronie

• Kazimierz Janicki - nota biograficzna

Urodzony dn. 19.08.1900 r. W Osieczy, zmarł 20.11.1980 r. w Słupcy, nauczyciel, wieloletni kierownik szkoły w Cieninie Zabornym, działacz Związku Nauczycielstwa Polskiego, Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, Ochotniczych Straży Pożarnych, Polskiego Czerwonego Krzyża.

Po ukończeniu Publicznej Szkoły Podstawowej w Sławsku podjął naukę w miejskim Humanistycznym Gimnazjum w Kaliszu. Po ukończeniu Gimnazjum w 1922 roku zostaje przydzielony do czynnej służby wojskowej, gdzie awansuje ze stopnia szeregowca do podporucznika. Jako podporucznik Pospolitego Ruszenia pełni funkcję dowódcy plutonu kompanii strzeleckiej.

W roku 1924 obejmuje pierwszą posadę w zawodzie nauczyciela 3-klasowej Szkoły Powszechnej w Sławsku.

01.03.1924 roku wstępuje do ZNP.

01.10.1924 roku przeniesiony do Publicznej Szkoły Powszechnej w Zastrużu.

01.09.1925 roku obejmuje pracę w 3-klasowej Szkole Powszechnej w Rzgowie.

01.11.1932 roku otrzymuje nominację na kierownika 2-klasowej Publicznej Szkoły Powszechnej w Szetlewku. Funkcję tę pełni do 1938 roku.

26.02.1938 roku otrzymuje uznanie i podziękowanie za gorliwą i sumienną prace od Inspektora Szkolnego.

01.09.1938 roku w drodze konkursu zostaje mianowany na kierownika Publicznej Szkoły Powszechnej w Cieninie Zabornym, gdzie aktywnie działa z młodzieżą, wyróżnia się w pracy ZNP, zostaje prezesem ZSL oraz naczelnikiem OSP.

Ofiarną pracę przerywa wojna. Wraz z rodziną zostaje wysiedlony na teren województwa krakowskiego. Pracuje jako nauczyciel w Brzozowej i Rzędowicach.

Wraz z wracającą wolnością z całą rodziną powraca do swojej placówki w Cieninie Zabornym.

Działalność swą rozszerza włączając się do Komitetu Budowy Szpitala w Słupcy. Aktywnie działa w PCK. W związku z brakiem opieki lekarskiej udziela miejscowej ludności porad medycznych, ratując niejednokrotnie życie.

Jako nauczyciel wiejski był związany z problemami wsi, likwidował analfabetyzm, organizował prze okres 20 lat kursy rolnicze, uniwersytety dla rodziców, był wieloletnim prezesem ZSL.

Pełnił funkcję naczelnika OSP, prowadził orkiestrę, organizował zawody strażackie.

Za wybitne osiągnięcia w PCK otrzymał Brązowy i Srebny Krzyż Zasługi.

W roku 1958 uchwałą Rady Państwa został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

W roku 1964 od Ministra Oświaty otrzymuje list gratulacyjny "Za wzorową i owocną pracę na polu Oświaty i Wychowania".

W 1965 roku Minister Kultury i Sztuki wyróżnił Kazimierza Janickiego odznaką "Zasłużony Działacz Kultury".

W 1966 roku zostaje odznaczony odznaką "1000-lecia Państwa Polskiego".

W 1966 roku odchodzi na zasłużoną emeryturę po 42 latach pracy pedagogicznej.