• ZOFIA RZEMYSZKIEWICZ NAJLEPSZA W TURNIEJU POWIATOWYM WIEDZY POŻARNICZEJ!

             

            29 marca 2023 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Turniej służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru czy wypadku, umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą, poznawania tradycji, historii oraz organizacji ochrony przeciwpożarowej.

            Naszą szkołę, a zarazem gminę Słupca reprezentowała uczennica klasy VI- Zofia Rzemyszkiewicz.

            Turniej składał się z dwóch etapów, części pisemnej w postaci testu składającego się z 30 pytań oraz części ustnej składającej się z 5 pytań, do której zakwalifikowano po trzech uczestników z największą ilością punktów. Wśród trójki uczestników w grupie wiekowej kl V-VIII znalazła się nasza uczennica Zofia Rzemyszkiewicz. Zosia pokonała swoje rywalki i tym samym awansowała do kolejnego etapu turnieju na szczeblu wojewódzkim, który odbędzie się 20 maja w Lubaszu pow. Czarnkowsko-Trzcianecki .

            Zosi życzymy dalszych sukcesów.

             

          • VENI! VIDI! VICI! DZIEŃ WIOSNY W GRECKICH KLIMATACH

             

            Kiedy za oknem szalał wiatr i drobne płatki śniegu oblepiały drzewa, do szkoły w Cieninie Zabornym przybyli nie lada goście. Greccy bogowie – Hades, Afrodyta, Zeus i wielu innych. Po co ? By odczarować tę wstrętną aurę i by w końcu zapanowała wiosna.

             

            Uczniowie naszej szkoły czekali na wiosnę aż do 28 marca, tego dnia bogini Demeter obiecała wszystkim, że wiosna już nadchodzi i już wkrótce będziemy mogli cieszyć się ciepłem. Tego dnia cała szkoła oddała hołd naszym wielkim przodkom, którzy ukształtowali zachodnią cywilizację. Każda klasa przebrała się za jednego z bogów, przygotowała odpowiednie atrybuty oraz mierzyła się z odczytywaniem łacińskich sentencji. Na koniec wszyscy, także bogowie, wspólnie odtańczyli Greka Zorbę. Bogowie byli nadzwyczaj zadowoleni z prezentacji naszych uczniów i zdecydowali się na podzielenie się boskim napojem nektarem oraz ambrozją. Miejmy nadzieję, że bogowie mieli rację i wiosna wkrótce do nas przyjdzie.

             

          • DLACZEGO WARTO SZCZEPIĆ DZIECKO PRZECIW OSPIE WIETRZNEJ?

             

            W związku ze wzrostem zachorowalności na ospę wietrzną na terenie powiatu słupeckiego Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy przypomina, że zachorowaniu na ospę wietrzną można zapobiec, stosując się do zasad profilaktyki, a najważniejszą spośród nich są szczepienia ochronne.

            Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych dzieci przebywające w żłobkach i klubach malucha, jak również dzieci do ukończenia 12 roku życia przebywające w zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, zakładach opiekuńczo - leczniczych, rodzinnych domach dziecka, domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, domach pomocy społecznej, placówkach opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych, interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych przeciwko ospie wietrznej są szczepione bezpłatnie. Według badań naukowych szczepionka jest skuteczna i bezpieczna. Dla pozostałych osób które nie chorowały na ospę i nie były szczepione szczepienie na ospę jest zalecane, czyli opłacane z własnych środków.

            Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każde dziecko lub osoba dorosła zgłaszająca się w celu przeprowadzenia szczepienia obowiązkowego lub zalecanego musi przejść kwalifikacyjne badanie lekarskie. Podczas wizyty szczepiennej lekarz zbiera wywiad dotyczący ewentualnych przeciwwskazań przed zaszczepieniem. Następnie podejmuje decyzję o wykonaniu lub nie świadczenia medycznego jakim jest szczepienie.

            Ospa wietrzna jest ostrą chorobą zakaźną wywołaną przez wirus ospy wietrznej i półpaśca. Jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych. Najczęstszym źródłem zakażenia jest bezpośredni kontakt z chorym lub droga kropelkowa. Zakażenie szerzy się także przez kontakt z przedmiotami zanieczyszczonymi wydzielinami z dróg oddechowych chorej osoby. Do głównych objawów choroby należą: swędząca wysypka grudkowo-pęcherzykowa na tułowiu, twarzy, owłosionej skórze głowy, kończynach, błonach śluzowych, gorączka, złe samopoczucie, bóle głowy i mięśni, powiększenie węzłów chłonnych. W większości przypadków ospa wietrzna przebiega łagodnie, jednak u 2-6% chorych mogą wystąpić groźne powikłania. Do najczęstszych powikłań należą zakażenia bakteryjne skóry, które mogą powodować powstanie szpecących blizn, objawy neurologiczne (zapalenie móżdżku, mózgu, czy opon mózgowo-rdzeniowych) oraz ostra małopłytkowość. Okres zakaźności trwa 1-2 dni przed i do 6 dni po pojawieniu się wysypki, praktycznie do przyschnięcia wszystkich pęcherzyków. Po przechorowaniu ospy wietrznej wirus pozostaje w organizmie w postaci utajonej. W sytuacji spadku odporności dochodzi do rozwoju półpaśca. Zakaźność dla otoczenia jest bardzo wysoka. W kontaktach domowych, środowiskach zamkniętych sięga do 80%.

            W Polsce zarejestrowane są dwa preparaty szczepionek przeciwko ospie wietrznej. Nie różnią się one skutecznością i poziomem bezpieczeństwa. Szczepionka przeciw ospie wietrznej jest szczepionką żywą. Zarejestrowana jest dla dzieci, które ukończyły 9. miesiąc życia, ale lepiej szczepić po ukończeniu 1. roku życia. Bez względu na wiek osoby szczepionej należy podać2 dawki szczepionki w odstępie minimum 6 tygodni. U dzieci, które (według „starego” schematu szczepienia) otrzymały jedną dawkę, należy podać drugą, kiedy to tylko jest możliwe. Warto wiedzieć, że szczepionka może być podana profilaktycznie po kontakcie z ospą wietrzną – najpóźniej do 72 godzin od kontaktu.

            ULOTKA 1 - Kogo zaszczepić.docx

            ULOTKA 2 - Dlaczego warto szczepić dziecko przeciw ospie wietrznej.rtf

            ULOTKA 3 - Dlaczego warto szczepić dziecko przeciw ospie wietrznej.docx

             

          • PROGRAM STYPENDIALNY HORYZONTY DLA KLAS VIII

             

            Szanowni Państwo,

             

            Do 31 marca trwa rekrutacja do Programu Stypendialnego Horyzonty. Zapraszamy uczniów i uczennice ósmych klas, którzy chcą rozpocząć naukę wybranych liceach i technikach w dużych miastach.

            Pełna lista szkół z którymi współpracujemy znajduje się na stronie internetowej. W Wielkopolsce jest to:

             

            • II Liceum Ogólnokształcące im. Heleny Modrzejewskiej i Generałowej Zamoyskiej w Poznaniu
            • Technikum Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego przy Zespole Szkół Komunikacji w Poznaniu

             

            Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie: https://efc.edu.pl/programy/horyzonty

            Stypendium przyznawane jest na cały okres nauki w szkole średniej.

            ●        Pokrywamy pełne koszty zamieszkania w bursie, wyżywienia i biletów komunikacji miejskiej oraz częściowo szkolnych wycieczek. 

            ●        Organizujemy i finansujemy wakacje i ferie, podczas których uczymy się żeglować, pływać na desce, jeździć na nartach czy snowboardzie.

            ●        Wiemy, że znajomość języków obcych jest ważna, dlatego finansujemy naukę w szkole językowej i egzaminy na certyfikaty.

            ●        Podchodzimy do stypendystów indywidualnie i wspieramy ich w rozwijaniu zainteresowań i pasji. Zapraszamy też do udziału w ciekawych warsztatach i projektach społecznych.

            ●        Nad stypendystami czuwa zespół Fundacji EFC oraz wykwalifikowani koordynatorzy pracujący w miastach, w których uczy się młodzież. W trudnych sytuacjach stypendyści nigdy nie są sami, mogą też liczyć na wsparcie naszych psychologów.

            Zapraszamy uczniów klas 8 szkół podstawowych, którzy mieszkają w miejscowościach do 30 tysięcy mieszkańców, a miesięczny dochód w rodzinie nie przekracza 1700 złotych netto na osobę. Średnia ocen nie jest kryterium udziału w Programie, jednak wyniki w nauce powinny wskazywać na możliwość dostania się do jednej ze szkół partnerskich Fundacji EFC.

             

          • NASZA UCZENNICA NAJLEPSZA W TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ

             

            21 marca 2023 roku w sali posiedzeń Urzędu Gminy w Słupcy odbył się Gminno-Miejski Turniej Wiedzy Pożarniczej . Uczestnikami Turnieju byli uczniowie szkół podstawowych z terenu Gminy Słupca oraz terenu Miasta Słupca. Turniej swoją obecnością zaszczycili : Wójt Gminy – Grażyna Kazuś, Prezes ZO G-M ZOSP RP- Waldemar Szygenda oraz Komendant Gminno-Miejski - Marcin Czarciński.

            Naszą szkołę pod opieką pani Marzeny Kurkowskiej reprezentowała uczennica klasy szóstej- Zofia Rzemyszkiewicz. W pierwszym etapie uczniowie zmierzyli się z testem zawierającym 20 pytań, na które należało udzielić odpowiedzi poprzez zaznaczenie jednego poprawnego wariantu. Po pierwszej turze reprezentantki: szkoły w Cieninie Kościelnym oraz Zofia Rzemyzkiewicz- reprezentująca naszą szkołę, uzyskały najwyższą ilość punktów. W emocjonującej dogrywce Zosia nie miała sobie równych. Zajęła pierwsze miejsce i tym samym awansowała do etapu powiatowego, który odbędzie się 29 marca 2023 roku. Zwycięzcy otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy pluszowe upominki. Zosi życzymy kolejnych sukcesów .

             

          • WYJAZD NA SPEKTAKL KLASY I i II


            Uczniowie klasy I i II wraz z przedszkolakami 16 marca wyruszyli w niezwykłą podróż po pracowani Ambrożego Kleksa.
            Podczas spektaklu dzieci poznały najbardziej znane wiersze Jana Brzechwy i nie tylko takie jak: "Leń", "Kaczka dziwaczka", " Na straganie", "Lokomotywa" i wiele innych. W czasie spektaklu nie zabrakło zabaw podczas których aktorzy integrowali się z widownią, wspólny taniec, śpiew, zabawa w łapanie papug sprawiły wiele radości uczniom. 
            Połączenie polskiej klasyki ze wspaniałą grą aktorską sprawiły z pewnością, że spektakl długo pozostanie w pamięci.

             

          • OWOCOWY DZIEŃ W KLASIE II

             

            Czwartek 15.03.2023 był pysznym, owocowym dniem w klasie II. O owocach uczniowie wiedzą bardzo dużo. Każdy wie, jak ważne jest jedzenie owoców - nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim - zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. Dlatego też dzieci postanowiły zrobić pyszną i zdrową sałatkę owocową.Robienie sałatki owocowej było wielką frajdą i zabawą, dzieci przygotowały się do tego solidnie. Każde przyniosło z domu potrzebne akcesoria i różne owoce. Po wcześniejszym ich umyciu uczniowie zabrali się do pracy. Dobrze to widać na załączonych zdjęciach, a samodzielnie zrobiona sałatka wszystkim smakowała wyśmienicie.

             

          • ŚWIATOWY DZIEŃ LICZBY "PI"

             

            14 marca liczba PI obchodzi swoje święto. Datę wybrano nieprzypadkowo - w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi jej przybliżoną wartość. Liczba π lub ludolfina, to stała matematyczna, która określa stosunek długości obwodu koła, do długości jego średnicy.

            W naszej szkole również obchodziliśmy to ważne święto - uczniowie wszystkich klas przyłączyli się do świętowania. Zabawa polegała na utworzeniu jak najdłuższego możliwego w tym dniu rozwinięcia dzięsiętnego liczby π. Uczniowie klasy V przygotowali odpowiednią ilość cyfr oraz karteczki umożliwiajace odszukanie swojego miejsca w szeregu rozwinięcia dziesiętnego liczby π. Starsi uczniowie pomagali młodszym, poszukać swojego miejsca - towarzyszyło temu dużo emocji, zabawy i zdumienia!

            Święto Pi, niewątpliwie, miało walory dydaktyczne, ale to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszego szkolnego życia.

             

          • WYJAZD NA MECZ PIŁKI SIATKOWEJ KOBIET DO ŁODZI

             

            Z inicjatywy pana Pawła Barańskiego w piątek 10 marca uczniowie naszej szkoły mieli niebywałą okazję obejrzeć na żywo mecz Tauron Ligi czyli polskiej ligi siatkowej kobiet pomiędzy czołową drużyną polskiej ligi oraz uczestnikiem Ligi Mistrzów ŁKS Commercecon Łódź a BKS Bielsko - Biała. Wyjazd na mecz był wspaniałą okazją do propagowania aktywnych, ciekawych i pozytywnych form spędzania wolnego czasu, kształtowaniem właściwej postawy kibica sportowego, dobrą zabawą oraz wzbudzeniem zainteresowania dyscypliną sportową jaką jest piłka siatkowa.

            Uczniowie oprócz pasjonującego widowiska sportowego mogli zrobić sobie zdjęcia z siatkarkami oraz otrzymać pamiątkowy autograf.

            Wstęp na mecz był całkowicie bezpłatny, dzięki  sponsorowi tytularnemu drużyny z Łodzi Firmie Commercecon, która pokryła wszystkie koszty biletów.

            Serdecznie dziękujemy za możliwość uczestnictwa w tym wydarzeniu.

            Opiekunami wyjazdu byli:  pani Paulina Bartkowiak, pani Marta Imbiorowicz, pani Ewelina Dymowska,  pani Agnieszka Wykręt i pan Paweł Barański.

             

          • NASI UCZNIOWIE W FINALE REJONOWYM!

             

            Leon Adamczyk oraz Zofia Rzemyszkiewicz będą reprezentować nasza szkołę na etapie rejonowym w 28.Konkursie Recytatorskim „Czerwieńce, zieleńcie się słowa…”.

             

            Żeby wystąpić w finale rejonowym, najpierw komisja konkursowa złożona z nauczycieli naszej szkoły przeprowadziła etap szkolny tego konkursu. Z utworami różnego rodzaju, o rozmaitej tematyce, długości i charakterze wystąpiło 17 uczniów. Jak podkreślała komisja konkursowa, każdy występ jest ważny, jest dobry, bo sam fakt, że dzieci wciąż chcą sięgać po wiersze, że chcą je interpretować jest wspaniały. Decyzją jury, naszą szkołę w kategorii klas I – III, w finale gminnym w Koszutach, reprezentował Leon Adamczyk z klasy III, Karina Pokrop z klasy I oraz Zofia Rzemyszkiewicz i Olga Józefiak z klasy VI w kategorii klas IV – VI.

            Wybór okazał się znakomity, gdyż dwoje naszych uzdolnionych uczniów, Zofia i Leon, wygrało swoje kategorie podczas finału gminnego i będzie reprezentować gminę Słupca oraz nasz szkołę podczas finału rejonowego, który odbędzie się 29.03 w Słupcy.

             

          • PODZIĘKOWANIE

             

             

            PODZIĘKOWANIE

             

            Dyrektor, Grono Pedagogiczne, Pracownicy, Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Janickiego

            w Cieninie Zabornym składają serdeczne podziękowania

             

            dla

             

            Rady Rodziców oraz wszystkich Rodziców 

             

             

            za ufundowanie monitora interaktywnego

             

            Bardzo serdecznie dziękujemy wyżej wymienionym sponsorom

            za okazałą hojność i za dobroć

             

          • DZIEŃ KOBIET 2023

             

            Dnia 8 marca 2023 roku odbył się w naszej szkole apel z okazji Dnia Kobiet.

            Tegoroczne Obchody Dnia Kobiet w naszej szkole obchodziliśmy  za pośrednictwem radiowęzłą szkolnego.

            W programie udział wzięli chłopcy z klas V-VIII ( Albert Imbiorowicz, Adam Adamczyk, Mikołaj Loritz, Dawid Bukowiecki, Alan Gaca) pod kierunkiem pana Pawła Barańskiego.  Program jak zawsze miał charakter komiczny. Opierał się głównie na skeczach, które w śmieszny sposób opowiadały o  ,,Kobietach z przymrużeniem oka...".

            Apel zakończył się serdecznymi życzeniami. Uśmiech na twarzach dziewcząt był podziękowaniem za okazaną pamięć i życzliwość.