ZASADY BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS WAKACJI
Szanowni państwo, drogie dzieci!!!
Zbliżają się długo wyczekiwane WAKACJE, które są czasem zabawy i nowych przeżyć. Korzystając z czasu wolnego nie zapominajcie jednak o Waszym bezpieczeństwie. Każdy z Was musi zwracać uwagę na różne zagrożenia podczas wakacyjnego wypoczynku, aby po jego zakończeniu pozostały tylko dobre wspomnienia.
ZASADY BEZPIECZEŃSTWA
Zasady bezpiecznej kąpieli nad morzem, jeziorem, rzeką
- Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR.
- Nie wchodź do wody tam, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Zanim wejdziesz do niestrzeżonych zbiorników dorośli każdorazowo powinni sprawdzić głębokość i strukturę dna.
- Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
- Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).
- Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
- Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, niebezpiecznego dla naszego organizmu.
- Nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
- Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem.
- Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Ktoś może potrzebować Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby.
- Nie pływaj bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
- Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny.
- Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.
- Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy zjeść posiłek. Dzieci powinny coś zjeść obowiązkowo.
- Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
Zasady bezpiecznego przebywania na słońcu
- Noś nakrycia głowy i okulary słoneczne (UWAGA! Noszenie ciemnych okularów bez filtra jest szkodliwe. Źrenica, do której dochodzi mniej światła, rozszerza się, dzięki czemu do wnętrza oka wnika więcej promieni UV).
- Unikaj wysiłku w pełnym słońcu.
Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze
- Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru.
- W czasie jazdy używaj kasku.
- Dokładnie rozejrzyj się zanim ruszysz.
- W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów.
- Przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów.
Na podwórku
- Bawiąc się na podwórku nie rozmawiaj z obcymi i nie pozwól, aby wypytywali się o mieszkanie i Twoich rodziców.
- Zwracaj uwagę na nieznajomych kręcących się w pobliżu mieszkania.
Obcy puka do Twoich drzwi
- Zawsze, gdy usłyszysz dzwonek lub pukanie do drzwi sprawdź, kto to. Wyjrzyj przez okno lub spójrz przez wizjer w drzwiach. Jeżeli jest to osoba, której nie znasz: Nie otwieraj drzwi!!!
- Przygotuj kartkę z najważniejszymi numerami telefonów, pod które możesz zadzwonić w razie potrzeby. Jeżeli nie masz w domu telefonu, a coś Ci zagraża – zaalarmuj sąsiadów!
Bezpieczeństwo w sieci podczas wakacji
NIE DAJ SIĘ NACIĄGNĄĆ W INTERNECIE:
- Pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu urządzeń, które mają dostęp do Internetu (również telewizora, konsoli do gier, smartfona i tabletu) – zainstaluj program antywirusowy. Na urządzeniach dzieci warto zainstalować program filtrujący treści internetowe pod kątem wieku dziecka. Pamiętaj o aktualizacjach.
- Nie pobieraj załączników i nie klikaj w nieznane linki, które dostajesz od nieznajomych pocztą elektroniczną czy na komunikatorach Internetowych.
- Upewnij się, że sieć publiczna, z której korzystasz jest udostępniana przez użytkownika godnego zaufania. Zdarza się, że przestępcy internetowi podszywają się pod dostawcę chcąc wyłudzić wrażliwe dane – udostępniają np. sieci wi-fi o nazwach łudząco podobnych do nazwy hotelu czy kawiarni.
- Korzystając z publicznych sieci wi-fi, nie przeprowadzaj transakcji finansowych i innych czynności, przy których musisz podać tzw. wrażliwe dane.
- Skonfiguruj ustawienia swojej prywatności w sieci. Upewnij się, że Twoje dziecko również potrafi strzec swojej prywatności online.
DZIECKO NA WAKACJACH:
- Przed wyjazdem dziecka na samodzielny letni wypoczynek omów z nim wszystkie podane powyżej zasady.
- Porozmawiaj z nim również o tym jak teraz korzysta z Internetu, z jakimi sytuacjami może się spotkać i jakich rzeczy nie powinien robić. Koniecznie wytłumacz dlaczego. Zastanów się, jak możesz pomóc dziecku twórczo wykorzystać potencjał sieci do rozwijania jego zainteresowań, nauki i zabawy w czasie letniego wypoczynku. Internet to przecież nie tylko gry i portale społecznościowe.
- Koniecznie omów z dzieckiem (na przykładach) zasady kontaktu z ludźmi poznanymi w sieci – możliwości jakie to daje, ale i potencjalne niebezpieczeństwa.
- Naucz swoje dziecko i sam przestrzegaj zasady: pomyśl, zanim wrzucisz. Porozmawiajcie o możliwych konsekwencjach nierozważnych zachowań w sieci. Upewnij się, czy jest ostrożne w zawieraniu internetowych znajomości, czy szanuje siebie, a także nie obraża innych użytkowników Internetu. Przypomnij mu, że to co zamieszcza w sieci, zostaje tam na zawsze.
- Naucz swoje dziecko krytycznej postawy wobec treści, jakie znajduje w sieci. Nie wszystkie informacje dostępne w Internecie są przecież prawdziwe.
- Uczul dziecko, by w sytuacji zagrożenia online poprosiło Ciebie lub inną zaufa
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024
Uczniowie klas I-VII ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Janickiego w Cieninie Zabornym podczas uroczystego apelu odebrali upragnione świadectwa oraz nagrody. Odrębną uroczystością pożegnano klasę VIII.
Dyrektor szkoły Urszula Jantosz wręczyła Nagrodę Wójta Gminy Słupca. W uznaniu za szczególne sukcesy naukowe i osiągniętą średnią ocen, nagrody otrzymała: Zofia Rzemyszkiewicz (klasa VII).
Tytuł Prymusa Szkoły za najwyższą średnią w szkole otrzymała Zofia Rzemyszkiewicz (klasa VII) oraz Błażej Nazaruk (klasa V).
Nagrodę Dyrektora w klasach I-III otrzymał Karina Pokrop (klasa II) oraz Zofia Rzemyszkiewicz (klasa VII) w klasach IV-VII.
Super Nagrodę Rady Pedagogicznej za pracę na rzecz szkoły i szczególna osiągnięcia sportowe lub artystyczne otrzymał Filip Kieliszkowski (klasa III) w kategorii klas I-III oraz Albert Imbiorowicz (klasa VI) w klasach IV – VII.
Nagrodę za najlepszy wynik w czytelnictwie otrzymał Karina Pokrop (klasa II).
Nagordę za 100% frekwencję otrzymali Igor Szmagaj (klasa I) oraz Hanna Sarbak (klasa VI).
Podczas apelu wyróżnieni zostali uczniowie z najwyższymi wynikami w nauce i ocenami z zachowania.
W klasie I – Aleksander Gaca, Zuzanna Zawal, Hanna Walczak, Antoni Pilarski, Igor Szmagaj, Marcelina Dymowska.
W klasie II – Karina Pokrop, Nikola Domagała, Jakub Bartkowski, Szymon Zieliński.
W klasie III– Ignacy Dymowski, Nikodem Gaca, Natan Juszczak, Filip Kieliszkowski, Franciszek Pilarski, Antoni Ziarniak, Dominik Szmagaj, Patryk Przybylski.
W klasie IV –Kacper Dymowski, Julia Radecka, Leon Adamczyk, Fabian Dziemińsi, Nikola Maćkowiak, Ksawier Wykręt.
W klasie V – Błażej Nazaruk, Jagoda Kościelniak, Lena Juszczak, Natalia Bocian, Dominika Sidor, Maja Kazuś, Maciej Kazuś. Antoni Byczkowski.
W klasie VI – Marika Kujawa, Jakub Szklarek, Anastazja Ziarniak, Hanna Sarbak, Oliwier Wykręt, Wiktor Pokrop, Albert Imbiorowicz.
W klasie VII – Zofia Rzemyszkiewicz, Martyna Kujawa, Kalina Hartwich, Maja Dziemińska, Nikodem Świątek.
Podczas osobnej uroczystości pożegnaliśmy klasę VIII. Swoich wychowanków w dalszą drogę pożegnała dyrektor szkoły Urszula Jantosz, wychowawca Anna Giszter-Łodziewska, była dyrektor Zofia Janicka oraz proboszcz Marian Skibiński. Nie obyło się bez wzruszeń, podziękowań i łez. Jak wszyscy podkreślali, było to piękne osiem wspólnych lat.
Zaszczytny tytuł Super Absolwenta otrzymał Mikołaj Loritz a świadectwa z wyróżnieniem odebrali ponadto – Adam Adamczyk, Magdalena Domińska, Zuzanna Gołąb oraz Mateusz Sarbak.
Nagrody za osiągnięcia sportowe odebrali: Zuzanna Gołąb, Adam Adamczyk, Szymon Maciejewski, Alan Gaca, Mateusz Sarbak oraz Mikołaj Loritz.
Nagrody za aktywną prace w Samorządzie Uczniowskim odebrali: Mikołaj Loritz, Alan Gaca, Magdalena Domińska, Adam Adamczyk oraz Mateusz Sarbak.
Rodzice wyróżnionych uczniów oraz rodzice szczególnie współpracujący z wychowawcą i szkołą otrzymali listy gratulacyjne.
Wszystkim naszym uczniom i uczennicom oraz Rodzicom gratulujemy osiągniętych wyników i życzymy wspaniałych i bezpiecznych wakacji.
PODZIĘKOWANIA!
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Cieninie Zabornym oraz Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Janickiego w Cieninie Zabornym składają podziękowania za pracę w roku szkolnym 2023/2024 na rzecz szkoły i klasy
dla
Karoliny Pokrop, Kamili Kieliszkowskiej, Moniki Domińskiej, Żanety Sarbak, Andrzeja Sarbak, Agnieszki Ziarniak, Marty Zawal, Estery Biernasik, Macieja Ziarniak, Marty Imbiorowicz, Marka Imbiorowicz, Katarzyny Łukasiewicz, Ireny Kujawa, Grzegorza Byczkowskiego, Jarosława Szmagaj, Mariusza Trawki, Agnieszki Gaca, Katarzyny Piaseckiej-Gaca, Anny Rzemyszkiewicz, Elizy Szablewskiej, Marty Dymowskiej, Anny Adamczyk, Marcina Adamczyk, Łukasza Kieliszkowskiego oraz Tomasza Loritz.
LETNI FESTYN RODZINNY
Letni festyn szkolny już za nami. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności, sobotnie popołudnie na boisku szkolnym wypełnione było śpiewem, muzyką, radością i śmiechem. Chcemy serdecznie podziękować wszystkim darczyńcom, sponsorom, przyjaciołom szkoły, bez których festyn nie mógłby się odbyć. Państwa pomoc jest nieoceniona. Szczególnie podziękowania ślemy panu wójtowi gminy Słupca Bogdanowi Kukulskiemu, szkolnej Radzie Rodziców, właścicielom sklepu Groszek, kwiaciarni Stokrotka z Konina, laboratorium Laboland w Słupcy, firmie Kubiak z Grobli, firmie Jaguar ze Słupcy, firmie Fabiola z Młodojewa, państwu Teresie i Wojciechowi Łodziewskim ze sklepu Hermes ze Słupcy, pani Monice Janiak – Bartkowiak z firmy Oriflame, panu Eugeniuszowi Przybyle z firmy BHP Przybyła, dyrektorowi Pływalni Miejskiej Jackowi Mikołajczykowi, Panu Pawłowi Waleriańczyk z firmy przewozowej Wiktoria, dyrektorowi Miejskiego Domu Kultury Anicie Herudzińskiej, firmie van den Doel z Kowalewa, pani prezes Banku Spółdzielczego w Słupcy Elżbiecie Wolnickiej, właścicielowi firmy budowlanej panu Markowi Imbiorowicz, sklepowi Rossman w Słupcy, państwu Marzenie i Andrzejowi Nowakom szkółka drzew i krzewów w Koszutach, państwu Agnieszce i Marcinowi Wykrętom, Agnieszce i Maciejowi Ziarniakom, firmie PHUP Poldrób pana Karola Sobańskiego, pani Barbarze Szklarek, państwu Żanecie i Andrzejowi Sarbakom, pani Agnieszce Gaca, firmie budowlanej pana Józefa Biadasza, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Słupcy, pani Agnieszce Dziemińskiej z salonu Aga oraz pani Monice Górniak z salonu Diament, pani Anicie Szykownej kierownikowi Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Słupcy, pani Wietrzyńskiej, właścicielce Galerii Artystycznej ,,Radosne dziecko” w Rozalinie, panu Waldemarowi Szygendzie z firmy transportowej z Pokoi, pani Ewie Żurawickiej z Biura Realizacji Inwestycji, firmie Cargill, państwu Alicji i Jarosławowi Nazaruk, pani sołtys Marioli Kieliszewskiej, panu sołtysowi Pokoi .Janowi Wittig, członkiniom KGW z Rozalina oraz z Cienina Zabornego członkom OSP w Cieninie Zabornym Kruszyńskiemu byłemu sołtysowi Cienina Zabornego, firmie Frapo z Konina, radnemu gminy Słupca Arturowi Kuchowiczowi, panu Tadeuszowi Kazusiowi gospodarzowi sali OSP w Cieninie Zabornym, pani Amelii Imbiorowicz absolwentce naszej szkoły, panu Krzysztofowi Miętkiewiczowi nauczycielowi Szkoły Muzycznej Yamaha w Słupcy, mieszkańcom Rozalina, którzy zaprezentowali motory i quady oraz wszystkim rodzicom, którzy przyczynili się do tego, żeby ten dzień był dla wszystkich wyjątkowy.
Z całego serca dziękujemy!.
PROJEKT EDUKACJI EKOLOGICZNEJ
, Zielono mi i spokojnie…”
Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Janickiego w Cieninie Zabornym przedstawia postępy działań w ramach projektu edukacji ekologicznej, który jest realizowany dzięki grantowi finansowanemu w ramach konkursu ,,Czysta Ziemia. Czyste Powietrze”. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia, a sponsorem konkursu jest firma Procter& Gamble DS. Polska DS. Polska Sp. z.o.o.
Szkoła rozpoczęła działania informacyjne na temat zanieczyszczeń powietrza i jego skutków. Uczniowie pod okiem nauczycieli opracowali ulotkę z najważniejszymi informacjami o zjawisku emisji dwutlenku węgla, jego przyczynach i wpływie na zdrowie i życie ludzi oraz proste wskazówki, jak każdy z nas może ograniczyć zanieczyszczenia powietrza. Ulotka została przekazana uczniom, rodzicom oraz mieszkańcom środowiska lokalnego. Kolejne działanie edukacyjne polegało na organizacji spotkania uczniów klas VI-VIII z pracownikami Wydziału Ochrony Środowiska Gminy Słupca w celu uzyskania odpowiedzi, w jaki sposób kontrolowana jest jakość powietrza w gminie, i jakie działania zostały dotychczas podjęte, aby poprawić stan powietrza.
PROJEKT EDUKACJI EKOLOGICZNEJ
,, Zielono mi i spokojnie…”
Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Janickiego w Cieninie Zabornym przedstawia postępy działań w ramach projektu edukacji ekologicznej, który jest realizowany dzięki grantowi finansowanemu w ramach konkursu ,,Czysta Ziemia. Czyste Powietrze”. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia, a sponsorem konkursu jest firma Procter& Gamble DS. Polska DS. Polska Sp. z.o.o.
Przeprowadzono konkurs plastyczny skierowany do uczniów w dwóch kategoriach wiekowych tj. klas I-III oraz IV-V na temat zanieczyszczeń powietrza. Sześcioro uczniów zostało nagrodzonych książkami: Nadia Fagas, Igor Szmagaj, Nikola Domagała, Dominik Szmagaj, Aleksander Gaca, Antoni Ziarniak.
,,Zielono mi i spokojnie”- organizacja zielonego terenu na terenie boiska szkolnego w celu odpoczynku i ciszy dla uczniów podczas przerw śródlekcyjnych. Działanie obejmowało nasadzenia roślinami oraz zakup ławek ogrodowych.
Przedstawiamy fotorelację z kolejnych działań zrealizowanych w ramach projektu ekologicznego ,,Zielono mi i spokojnie…”
Zdjęcia znajdziecie w zakładce "Album fotograficzny".
Projekt jest realizowany dzięki grantowi finansowanemu w ramach konkursu ,,Czysta Ziemia. Czyste Powietrze”. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia, a sponsorem konkursu jest firma Procter& Gamble DS. Polska DS. Polska Sp. z.o.o”
INFORMACJA W SPRAWIE ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2023/2024
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Cieninie Zabornym informuje, że uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024 odbędzie sie dnia 21.06.2024r według następującego harmonogramu:
1. Zakończenie kl. I – VII godz. 7:45 – 9:15 - odwóz godzina 9:00 - 9:15
2. Zakończenie dla kl. VIII godz. 09:30
INFORMACJA
Dyrektor Szkoły ZSP w Cieninie Zabornym informuje, że dzień 18.06.2024r (wtorek) jest wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie MEN z dnia 11 sierpnia 2017 roku w sprawie organizacji roku szkolnego.
WARSZTATY EKOLOGICZNE DLA KLAS III-V
Dnia 10 czerwca 2024 roku uczniowie klas III-V wraz z opiekunami- panią Kingą Kadzińską-Radecką, panią Marzeną Kurkowską i panią Martą Imbiorowicz , udali się do Siernicza Wielkiego, gdzie wzięli udział w projekcie „Innowacyjne warsztaty o lokalnych roślinach leczniczych przy wykorzystaniu nowej ścieżki ekologicznej dla zrównoważonego korzystania ze środowiska naturalnego"
Wraz z bohaterami ekologicznej publikacji, z „Gardensami", którzy przychodzą z misją ekologiczną ochrony środowiska, przenieśliśmy się w świat roślin leczniczych i bioróżnorodności. Poznaliśmy bogactwo rodzimych gatunków roślin na zrewitalizowanej ścieżce edukacyjnej w parku dworskim oraz posadziliśmy zioła w ekoklocki, które uprawiać będzie można w szkole lub w domu.
Braliśmy udział w konkursach o tematyce ekologicznej- każda prawidłowa odpowiedź została doceniona przez panią prowadzącą atrakcyjnymi nagrodami.
Bardzo duże zainteresowanie wzbudziły u dzieci zajęcia z wykorzystaniem innowacyjnych narzędzi edukacyjnych - wirtualna rzeczywistość (VR).
Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani pyszną przekąską- prażonymi ziarnami kukurydzy, czyli uwielbianym przez dzieci popcornem.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie