Szanowni Państwo!
Informujemy , że najbliższe spotkania z rodzicami odbędą się dnia 25.04.2024r. (czwartek) według poniższego harmonogramu:
1. Klasy I - IIII - godz. 17:00
2. Klasy IV - VIII - godz. 18:00
Szanowni Państwo!
Informujemy , że najbliższe spotkania z rodzicami odbędą się dnia 25.04.2024r. (czwartek) według poniższego harmonogramu:
1. Klasy I - IIII - godz. 17:00
2. Klasy IV - VIII - godz. 18:00
Blisko 35 osobowa grupa uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami panią Katarzyną Wietrzyńską , panem Pawłem Barańskim oraz panem Marcinem Majdeckim wybrała się dnia 12 kwietnia na mecz Ekstraklasy piłki nożnej do Grodziska Wielkopolskiego, gdzie Warta Poznań podejmowała Koronę Kielce.
Nasi uczniowie swoim dopingiem pomogli drużynie gospodarzy, bowiem Warta wygrała to spotkanie 1:0.
W Szkole Podstawowej w Cieninie Zabornym, miniony piątek (12.04) był Dniem Otwartym dla wszystkich dzieci, które w roku szkolnym 2024/2025 rozpoczną naukę w klasie pierwszej. Dzień otwarty przebiegał w trzech etapach.
W pierwszym, dzieci mogły zwiedzić budynek szkoły i zobaczyć sale lekcyjne.
Drugim etapem były warsztaty plastyczne prowadzone przez panią Martę Imbiorowicz, które dostarczyły dzieciom wiele radości. Nasi goście malowali na folii i wykonali piękne akwarium z rybkami.
Ostatnim etapem były zajęcia w sali komputerowej prowadzone przez panią Ewelinę Dymowską.
Cieszymy się, że mogliśmy wywołać radość na Waszych twarzach. Mamy nadzieję, że po naszym spotkaniu, już za kilka miesięcy, pierwszego września zjawicie się pewni siebie, z takimi wspaniałymi uśmiechami jak dziś.
Kolejny piątek i kolejna odsłona zajęć realizowanych w ramach innowacji „ Robię to, co lubię „ Dominik zabrał uczniów klasy trzeciej do świata zbudowanego z klocków LEGO. Dominik podczas zajęć nie musiał nas wcale przekonywać, że układanie klocków pobudza kreatywność i wyobraźnię. Budując według określonego wzoru, uczyliśmy się cierpliwości, trenowaliśmy koncentrację i rozwiązywanie problemów, a także rozwijaliśmy wyobraźnię przestrzenną. Uczniowie poznali zawód, jakim jest projektant klocków LEGO oraz testera klocków. Uczniowie zgodnie przyznali, że taka praca to spełnienie marzeń.
Na całym świecie prawo milionów ludzi do zdrowia jest coraz bardziej zagrożone. Chorobyi katastrofy są głównymi przyczynami śmierci i niepełnosprawności. Konflikty niszczą życie, powodując śmierć, ból, głód i cierpienie psychiczne. Spalanie paliw kopalnych powoduje jednocześnie kryzys klimatyczny i odbiera nam prawo do oddychania czystym powietrzem,a zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach i na zewnątrz zabija życie co 5 sekund.
Rada WHO ds. Ekonomiki Zdrowia dla Wszystkich ustaliła, że co najmniej 140 krajów uznaje w swoich konstytucjach zdrowie za prawo człowieka. Jednak kraje nie uchwalają i nie wdrażają w praktyce przepisów zapewniających swoim obywatelom prawo dostępu do usług zdrowotnych. Potwierdza to fakt, że w 2021 r. co najmniej 4,5 miliarda ludzi – ponad połowa światowej populacji – nie było w pełni objętych podstawowymi usługami zdrowotnymi.
Aby stawić czoła tego typu wyzwaniom, Światowy Dzień Zdrowia w 2024 r. brzmi pod hasłem: „Moje zdrowie, moje prawo”.
Tegoroczny temat został wybrany tak, aby bronić prawa każdego i wszędzie do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości mieszkań, godnych warunków pracy i środowiska oraz wolności od dyskryminacji.
Temat zdrowia dotyczący praw człowieka.
Zdrowie jest podstawowym prawem każdego człowieka. Zdrowie jako prawo człowieka zostało uznane w Konstytucji WHO (1948), Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka (1948) oraz wielu międzynarodowych i regionalnych traktatach dotyczących praw człowieka. Wszystkie państwa członkowskie WHO ratyfikowały co najmniej jeden traktat uznający prawo do najwyższego osiągalnego standardu zdrowia fizycznego i psychicznego.
Oznacza to, że kraje mają zobowiązania prawne, uznając jednocześnie, że do ich pełnego wypełnienia potrzebny jest czas i zasoby. Niektóre bezpośrednie obowiązki krajów obejmują gwarancje niedyskryminacji i równego traktowania w zdrowiu. Prawo do zdrowia obejmuje uprawnienia, takie jak prawo do kontroli własnego zdrowia, świadomej zgody, nienaruszalności cielesnej i udziału w podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia. Obejmuje także wolności, takie jak wolność od tortur, złego traktowania i szkodliwych praktyk.
Prawo do zdrowia jest ściśle powiązane i zależne od realizacji innych praw człowieka, w tym prawa do życia, wyżywienia, mieszkania, pracy, edukacji, prywatności, dostępu do informacji oraz wolności zrzeszania się, zgromadzeń i przemieszczania się. Obejmuje zarówno niedyskryminujący dostęp do wysokiej jakości, terminowych i odpowiednich usługi systemów zdrowotnych, jak i do podstawowych czynników warunkujących zdrowie.
Program na rzecz Równości Płci, Praw Człowieka i Równości Zdrowotnej.
Potrzeby zdrowotne milionów ludzi na całym świecie nie są zaspokajane z powodu nierówności, dyskryminacji i łamania praw człowieka. Wyobrażamy sobie świat, w którym wszyscy ludzie osiągają najwyższy możliwy standard zdrowia i dobrego samopoczucia, gdzie celebrowana jest wszelkiego rodzaju różnorodność, prawa człowieka są promowane, chronione i przestrzegane, równość płci i równość w zdrowiu są normą oraz bariery dla zdrowia i dobrostanu są usuwane.
Nasza praca skupia się wokół trzech obszarów:
Nierówności w zdrowiu są systematycznie identyfikowane, monitorowane i eliminowane.
Wdrożenie na dużą skalę podejścia do zdrowia uwzględniającego specyfikę płcii transformujące płeć.
Prawo człowieka do zdrowia i prawa człowieka związane ze zdrowiem są szanowane, chronione i przestrzegane. Departament wykorzystuje przywództwo WHO, wiedzę techniczną oraz przyczynia się do tego, aby przyspieszyć postęp w zakresie równości płci, praw człowieka i równości w zdrowiu. Przewodzi także wysiłkom w zakresie budowania potencjału w zakresie uwzględniania problematyki płci, równości i praw człowieka we wszystkich programach WHO, ściśle współpracując z rosnącą w całej organizacji siecią punktów kontaktowych ds. równości płci, praw człowieka i równości w zdrowiu.
Źródło:
Wyjątkowy dzień, który miał miejsce w naszej szkole z okazji Dnia Autyzmu! Nasza społeczność szkolna włączyła się w tę wyjątkową inicjatywę z ogromnym zaangażowaniem, tworząc niezapomniane chwile pełne empatii i wsparcia dla osób z autyzmem.
Głównym wydarzeniem tego dnia był organizowany bieg z przeszkodami, na sali gimanstycznej . Uczniowie klas 1-8 wzięli udział w emocjonującej rywalizacji, przełamując własne granice i wspierając się nawzajem. Widok kolorowych koszulek uczestników, które utrzymane były w odcieniach niebieskiego - symbolu solidarności z osobami z autyzmem - naprawdę poruszał serca.
Ale to nie wszystko! Na korytarzach naszej szkoły rozbrzmiewały radosne głosy, gdyż powstała tam specjalna gazetka profilaktyczna, informująca o autyzmie i promująca zrozumienie oraz akceptację dla różnorodności. Kolorowanki związane z tematyką autyzmu zachęcały do refleksji i rozmowy na ten ważny temat.
Nie mogło również zabraknąć słodkiego wsparcia dla uczestników biegu! Po zakończeniu wyścigu osoby, które zwyciężyły otrzymały czekolady, jako wyraz uznania za ich wysiłek i zaangażowanie.
Nie tylko uczniowie, ale i cała społeczność szkolna włączyła się w obchody Dnia Autyzmu, wyrażając wsparcie i empatię wobec osób z autyzmem. Wszyscy, zarówno uczniowie, nauczyciele jak i pracownicy administracyjni, przywdziewając niebieskie stroje, pokazali, że są gotowi do akceptacji i otwartości.
Dodatkowo, na korytarzach można było spotkać strefę z możliwością zrobienia zdjęć z sercem, co stanowiło nie tylko świetną okazję do wspólnego spędzenia czasu, ale także do przekazywania wsparcia i miłości dla osób z autyzmem.
Dzień Autyzmu w naszej szkole był wyjątkowym momentem, który połączył nas wszystkich w duchu zrozumienia, akceptacji i wsparcia dla osób z autyzmem. Jesteśmy dumni z zaangażowania naszej społeczności.
Pedagog specjalny - Klaudia Bazylczuk dnia 10 kwietnia przeprowadziła prelekcję na temat autyzmu w klasie 4 i 8. Przedstawiła za pomocą filmu informacje na temat Międzynarodowego Dnia Autyzmu. Zaprezentowała inny punkt patrzenia na wszystkie osoby ze spektrum autyzmu. Pokazała za pomocą filmu i przekazanych informacji , jak trudno osobą autystycznym żyć w społeczeństwie, jak odbiór świata zewnętrznego jest dla nich ciężki. Najważniejsze jest, aby nie oceniać, nie przeszkadzać, pomóc, zrozumieć i zaakceptować. Osoby z autyzmem są takimi ludźmi jak my tylko widzą świat bardziej wyjątkowo, a wyjątkowość należy doceniać.
10 kwietnia 2024r. na boisku Orlik w Słupcy odbyły się Mistrzostwa Powiatu Słupeckiego w piłce nożnej klas VI i młodszych. Do rywalizacji przystąpiła rekordowa ilość 16 drużyn.
W związku z tak dużą ilością zespołów, organizatorzy postanowili przeprowadzić tylko eliminacje, które nasza drużyna przeszła i awansowała do finału, który odbędzie się w najbliższy piątek tj. 12.04.2024r.
Gratulujemy!
Skład zespołu: Wiktor Wnuk, Albert Imbiorowicz, Oliwier Wykręt, Ksawery Stawiarski, Fabian Dziemiński, Leon Adamczyk, Ksawier Wykręt, Maciej Kazuś.
Opiekun: Paweł Barański.
27 marca w Miejskim Domu Kultury w Słupcy odbył się rejonowy 29. Konkurs Recytatorski dla uczniów szkół podstawowych .
Naszą placówkę reprezentował uczeń kl. 3 Filip Kieliszkowski. Tym razem nie udało się zakwalifikować do kolejnego etapu ale gratulujemy Filipowi pięknego występu.
26 marca w Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów w Drążnej odbyły się III Gminne Mistrzostwa Pierwszej Pomocy. Organizatorami mistrzostw byli dyrektor szkoły – Danuta Samul i nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa – Marcin Majdecki. W zawodach uczestniczyło 6 drużyn . Zespoły w zainscenizowanych zdarzeniach niosły pomoc poszkodowanym. . Naszą placówkę reprezentowali Magdalena Domińska, Alan Gaca oraz Mateusz Sarbak.
Chociaż naszej drużynie nie udało się zająć miejsca na podium gratulujemy odwagi oraz wiedzy teoretycznej i praktycznej na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Słupcy odbyło się (25.03) rozstrzygnięcie konkursu pt.: "Mój ulubiony bohater z utworów H. Ch. Andersena". Z naszej szkoły czworo uczniów otrzymało wyróżnienia:
- Aleksander Gaca (kl. 1)
- Karina Pokrop (kl. 2)
- Dominik Szmagaj (kl. 3)
- Igor Szmagaj (kl. 1).
Serdeczne gratulacje.
Dyrektor Szkoły ZSP w Cieninie Zabornym informuje, że Świąteczna przerwa Wielkanocna trwa od 28.03.2024 - 02.04.2024 roku.
W dniach 28.03.2024 - 02.04.2024 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Cienienie Zabornym nie odbywają się zajęcia dydaktyczne.
Uczniowie wracają do szkoły dnia 03.04.2024r.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie MEN z dnia 11 sierpnia 2017 roku w sprawie organizacji roku szkolnego.
Szanowni Państwo!
Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału i zapoznaniania się z informacjami na temat konkursu "Zdrowie? Ogarniam to!", które znajdziecie TUTAJ.pdf
Szanowni Państwo!
Zapraszamy do zapoznania się z informacją na temat organizacji zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość z powodu zawieszenia prowadzenia wszystkich zajęć w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Janickiego w Cieninie Zabornym oraz w Gminnym Przedszkolu w Cieninie Zabornym w okresie od 25 marca 2024r. do dnia 29 marca 2024r. z powodu wystąpienia temperatury poniżej 18 stopni w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami i dziećmi, powodującą zagrożenie zdrowia uczniów i dzieci spowodowaną awarią pieca centralnego ogrzewania.
Szanowni Państwo!
Prosimy o zapoznanie się z listą kandydatów zakwalifikowanych w postępowaniu rekrutacyjnym do klasy I Szkoły Podstawowej w Cieninie Zabornym na rok szkolny 2024/2025.
Lista znajduje się TUTAJ.pdf
Uczniowie naszej szkoły odwiedzili słupeckie szkoły ponadpodstawowe. W ramach Drzwi Otwartych, organizowanych przez szkoły, uczniowie odwiedzili Zespół Szkół Zawodowych, Liceum Ogólnokształcące oraz Zespół Szkół Ekonomicznych. Czasu na decyzje nie pozostało już wiele więc takie doświadczenie i osobiste "zwiedzanie" pomogło z pewnością w podjęciu wyboru.
Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 220 szkół podstawowych i przedszkoli z całej Polski organizowany przez Fundację ,,Nasza Ziemia”. Zgodnie z założeniami działania mają wpłynąć na rzecz poprawy środowiska naturalnego, ze zwróceniem szczególnej uwagi na ochronę powietrza. Komisja Konkursowa przyznała granty, każdy w wysokości 3000 zł, dla 10 najciekawszych projektów. Pomysłodawcą i autorem projektu jest Urszula Jantosz, nauczyciel chemii a zarazem dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkonego w Cieninie Zabornym.
W ramach projektu ,,Zielono mi i spokojnie…” zostaną zrealizowane między innymi:
Ankieta skierowana do mieszkańców Cienina Zabornego na temat emisji zanieczyszczeń powietrza, której celem jest zbadanie poziomu wiedzy mieszkańców na temat emisji dwutlenku węgla.
Opracowanie ulotki z najważniejszymi informacjami o zjawisku emisji dwutlenku węgla, jego przyczynach i wpływie na zdrowie i życie ludzi oraz proste wskazówki, jak każdy z nas może ograniczyć zanieczyszczenia powietrza.
Spotkanie z pracownikami Wydziału Ochrony Środowiska Gminy Słupca w celu uzyskania odpowiedzi, w jaki sposób kontrolowana jest jakość powietrza w gminie, i jakie działania zostały dotychczas podjęte, aby poprawić stan powietrza.
,,Zielono mi i spokojnie…” konkurs plastyczny skierowany do uczniów w dwóch kategoriach wiekowych tj. klas I-III oraz IV-V.
,,Zielony trakt” –zorganizowanie zajęć terenowych podążając szlakiem ścieżki ekologicznej znajdującej się w parku w Młodojewie.
,,Zielono mi i spokojnie”- organizacja miejsca odpoczynku na terenie boiska szkolnego.
20 marca 2024 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Turniej służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru czy wypadku, umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą, poznawania tradycji, historii oraz organizacji ochrony przeciwpożarowej.
Naszą szkołę, a zarazem gminę Słupca reprezentowała uczennica klasy VII- Zofia Rzemyszkiewicz.
Turniej składał się z dwóch etapów, części pisemnej w postaci testu składającego się z 30 pytań oraz części ustnej składającej się z 5 pytań, do której zakwalifikowano po trzech uczestników z największą ilością punktów. Wśród trójki uczestników w grupie wiekowej kl V-VIII znalazła się nasza uczennica Zofia Rzemyszkiewicz. Zosia pokonała swoje rywalki i tym samym awansowała do kolejnego etapu turnieju na szczeblu wojewódzkim, który odbędzie się 27 kwietnia 2024 roku.
Zosi życzymy dalszych sukcesów.
Powered by aSc EduPage