• WYJAZD DO KINA III i IV KLASY.

             

            W dniu 07.03.2023r. uczniowie klasy III i IV wraz z wychowawcami wybrali się do kina Helios na film pt. ,,Pimi w krainie tygrysów''.

            Wycieczka miała na celu kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych, integrację uczniów oraz wspólne świętowanie zbliżającego się Dnia Kobiet.

            Film okazał się ciekawą powieścią o niezwykłej wędrówce, walecznym sercu i przyjaźni, która zdobywa szczyty.

            Przygody głównego bohatera dostarczyły wielu niezapomnianych emocji, które sprawiły że w oczach uczniów pojawiło się wzruszenie i łezka w oku.

            Po obejrzeniu filmu cała nasza grupa wybrała się na do restauracji Mc Donalds na małe co nieco . Pełni wrażeń kinowych i kulinarnych, zadowoleni w doskonałych humorach wróciliśmy do szkoły. Wyjazd był udany ….

             

          • DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

             

            Tegoroczne obchody Dnia Patrona Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Janickiego w Cieninie Zabornym, odbyły się 3 marca br. Społeczność szkolna w tym dniu uczestniczyła w uroczystej akademii. Program artystyczny przedstawili uczniowie klasy III, IV i V. W programie nie brakowało wzruszających pieśni, wierszy i faktów historycznych. W ten sposób społeczność uczniowska oddała szacunek i uczciła pamięć swojego patrona - Kazimierza Janickiego.

            Obchody Dnia Patrona zakończył przemarsz przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego pod tablicę pamiątkową, gdzie oddano hołd patronowi składając kwiaty i zapalając znicze.

            Biorąc udział w tych ważnych uroczystościach daliśmy wyraz uznania dla życia i działalności naszego lokalnego patrona - Kazimierza Janickiego, która jest częścią naszej tożsamości, a tym samym ideą przewodnią corocznych obchodów w naszej szkole.

            Nad całością przygotowań czuwały panie: Anna Rzemyszkiewicz, Marzena Kurkowska, Marta Imbiorowicz.

             

             

          • BIEG "PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH - TROPEM WILCZYM".

             

            1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych i tego dnia  w naszej szkole odbył się już po raz drugi bieg pamięci. Nie chodziło o wynik sportowy, ale o ideę, jaką jest symboliczne uczczenie żołnierzy, bohaterów niezłomnych wymordowanych przez komunistyczny reżim po II wojnie światowej. W biegu wzięli udział uczniowie  klas I-VIII oraz nauczyciele.

            Bieg rozpoczął  od przypomnienia i przedstawienia krótkiej historii przez panią Marzenę Kurkowską kim byli wyżej wymienieni „Żołnierze wyklęci” – ostatni rycerze Rzeczypospolitej. Byli to żołnierze podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR w latach 1944-1963 walczyli o wolną Polskę mordowani przez sowietów i komunistów polskich w PRL-u „wyklęci”, skazani na niepamięć.

            Następnie odbył się symboliczny bieg na dystansie 1963 m. To odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. Dystans ten jest wspólnym mianownikiem dla wszystkich biegów odbywających się tego dnia w całej Polsce.

             

            Wyniki biegu:

            Klasy I-III

            1. Fabian Dziemiński

            2. Ksawier Wykręt

            3. Filip Kieliszkowski

            Klasy IV-VI

            1. Wiktor Pokrop

            2. Albert Imbiorowicz

            3. Kalina Hartwich

            Klasy VII-VIII

            1. Krzysztof Peda

            2. Dawid Bukowiecki

            3. Zuzanna Gołąb

             

            Na zakończenie biegu dyrektor szkoły - Urszula Jantosz wręczyła najlepszym zawodnikom medale oraz nagrody oraz podziękowała osobom, które przyczyniły się do organizacji tegorocznego biegu: pani Marzenie Kurkowskiej za przygotowanie krótkiej historii o Żołnierzach Wyklętych, panu Pawłowi Barańskiemu za przeprowadzenie i sędziowanie biegu oraz Radzie Rodziców za ufundowanie napojów.

            Zapraszamy do fotorelacji z biegu , którą znajdziecie w zakładce "Album fotograficzny"

            Dziękujemy uczniom i rodzicom oraz nauczycielom, którzy uczcili pamięć poległych żołnierzy wyklętych. Udział w tego typu przedsięwzięciach kształtuje wśród dzieci i młodzieży postawy patriotyczne.

                   Do zobaczenia za rok.

             

          • SPOTKANIE UCZENNIC KLASY VIII Z PRZEDSTAWICIELEM POWIATOWEJ STACJI SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNEJ W SŁUPCY

             

            1 marca 2023 r. z inicjatywy pani Moniki Barańskiej dla uczennic klasy VIII zostało zorganizowane spotkanie z panią Małgorzatą Pluta z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słupcy. Zaproszony gość poprowadził spotkanie na temat "Profilaktyki raka szyjki macicy".

            Celem spotkania było:

            - zwiększenie poziomu wiedzy dziewcząt na temat profilaktyki raka szyjki macicy i roli wirusa HPV w jego powstawaniu,

            - podniesienie świadomości o czynnikach zwiększających ryzyko zachorowania,

            - dostarczenie informacji o badaniach cytologicznych,

            - kształtowanie umiejętności dbania o zdrowie własne i swoich bliskich, 

            - kształtowanie postaw asertywnych związanych z funkcjonowaniem w społeczeństwie, w tym unikanie zachowań ryzykownych dla zdrowia.

            Bardzo ważną rzeczą dla każdej kobiety jest umiejętność samooceny swojego zdrowia. Obserwacja własnego organizmu i znajomość podstawowych zmian zachodzących w nim w poszczególnych okresach życia, pozwala na szybkie wykrycie wszelkich nieprawidłowości i chorób, które skłonią do odpowiednio wczesnego zgłoszenia się do lekarza i podjęcia ewentualnego leczenia.

            Pani Małgorzacie składamy serdeczne podziękowania za poświęcony czas oraz podzielenie się swoją wiedzy. 

             

          • DZIEŃ BABCI DZIADKA 2023

            W piątkowe popołudnie 24 lutego 2023 roku w Szkole Podstawowej w Cieninie Zabornym odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Babci i Dziadka.

            Uczniowie stanęli na wysokości zadania pod okiem swoich pedagogów, prezentując bogaty program słowno-muzyczny, wszak ich odbiorcami byli niecodzienni goście. Do sali gimnastycznej przybyło nad wyraz duże grono babć i dziadków, a nawet prababcie i pradziadkowie. Nie da się ukryć, że hala sportowa pękała w szwach.

            Każde dziecko wie, że dzień Babci i Dziadka to wyjątkowe święto w kalendarzu, z pewnością jedno z najsympatyczniejszych i najmilszych dla wnuków. Dzieci z wielkim zaangażowaniem przygotowały się do tej uroczystości. Mali artyści z przejęciem ale i z uśmiechem na ustach prezentowali swoje umiejętności, śpiewając piosenki, recytując wiersze oraz prezentując się w układach tanecznych, a czcigodni goście ze wzruszeniem i łezką w oku odbierali czułe słowa skierowane pod ich adresem.

            Występy wnucząt dały dziadkom najwięcej radości i uśmiechu na twarzy. Swoimi popisami zaskarbiły sobie serca zacnych gości, którzy w podzięce nie szczędzili gorących braw.