W jaki sposób wspomagać swoje dziecko, już od najmłodszych lat w procesie edukacyjnym? Czy potrzeba do tego skomplikowanych narzędzi i niebywałych umiejętności? Otóż nie. Wprowadzanie dziecka w świat edukacji może być świetną zabawą, dodatkowo wzmacniającą więzi rodzinne. W dobie nowoczesnych technologii trochę zapomnieliśmy o rzeczach prostych, takich jak puzzle, czy najprostsze gry planszowe. Czy one mogą wspomóc proces edukacyjny naszych dzieci? Oczywiście, że tak!
Pierwszą, bardzo ważną umiejętnością, jaką nasze dzieci (także i my) jesteśmy w stanie posiąść przez wspólne układanie puzzli, to koncentracja uwagi, skupienie na jednej rzeczy. Mało tego, pozwalają nam one się zrelaksować. Dzięki temu zajęciu ćwiczymy umiejętność kojarzenia, u najmłodszych poprawia się koordynacja wzrokowo-ruchowa oraz sprawność manualna. Zaczynając od prostych układanek, przechodząc do coraz trudniejszych, pozwalamy dziecku doświadczać satysfakcji z samodzielnie wykonanej pracy. Taką zabawę można rozbudować, wystarczy wydrukować obrazek (najlepiej związany z zainteresowaniami dziecka), pociąć go na mniejsze kawałki i dać do złożenia, przyklejenia i pokolorowania.
Kolejną bardzo prostą, niewymagającą dużych kosztów grą jest wszystkim doskonale znana gra „kółko i krzyżyk. Cóż w niej takiego? Otóż, przede wszystkim wymaga skupienia, wspomaga spostrzegawczość oraz samodyscyplinę. Do tego można ją również wspólnie przygotować, choćby wykorzystując nakrętki po napojach, na których można narysować odpowiednią liczbę kółek i krzyżyków. W ten sposób zaliczamy domową edukację ekologiczną na piątkę z plusem. :)
Gra w statki, to kolejna świetna propozycja wspólnej zabawy. Dzieci zdobywają w niej umiejętności rozpoznawania liter i liczb, a także rozbudza strategiczne myślenie.
Wszelkiego rodzaju gry karciane (dostosowane do wieku dzieci) również wprowadzą je w świat skupienia, koncentracji uwagi, logicznego myślenia, kojarzenia faktów.
Oczywiście w sklepach można znaleźć mnóstwo różnego rodzaju gier. Aby świetnie się bawić wcale nie musimy wybierać tych najdroższych. Wystarczy przeczytać informacje na opakowaniach i wybrać grę zgodną z wiekiem i potrzebami naszego dziecka. Dzięki nim możemy wprowadzić dziecko w świat liter i liczb, wspomóc umiejętności matematyczne (choćby przeliczanie), rozwijać zdolności organizacyjne, uczyć planowania, a także zasad fair play oraz często współpracy.
Warto odłożyć smartfony, tablety, komputery, które oczywiście są ważnym elementem naszego życia i które z pewnością mają wiele zalet. Należy pamiętać jednak o ich także o negatywnych skutkach jakie niesie ich nadmierne używanie (m.in.: rozdrażnienie, wybuchy złości, uzależnienie, nieprawidłowa postawa ciała, izolacja społeczna i wiele innych).
Przed nami długie wieczory. Warto w tym czasie sięgnąć, chociażby po kartkę papieru i wspólnie spędzić czas, a z pewnością niebawem ujrzymy korzyści z tego płynące.