Złoty jubileusz skłania do zadumy i stanowi przyczynę głębokich refleksji nad mijającym czasem. 100 - lecie szkoły to doniosłe wydarzenie, to młodość kilku pokoleń będąca okazją do wspomnień, które na zawsze pozostają w pamięci, czas je porządkuje, dodaje im blasku, a dźwięk szkolnego dzwonka przywołuje je ponownie. M. Proust pisał, że " przeszłość jest zamknięta w miejscach i przedmiotach, a gdy znajdziemy się tam, gdy je odnajdziemy - oswobodzone wspomnienia zwyciężają czas i wracają, aby żyć z nami."
Jubileusz szkoły jest najlepszą okazją do przywołania pamięci o zdarzeniach i ludziach współtworzących świadectwo, którego zostaliśmy spadkobiercami. Z wielkim sentymentem i rozrzewnieniem wspominamy kadrę kierowniczą, nauczycieli, wszystkich pracowników, którzy kształtowali wizerunek naszej szkoły przez minione stulecie, oddali jej entuzjazm i serce, dbali o edukację, wychowanie, bezpieczeństwo, a wszystko dla dobra młodego człowieka. W szkole bowiem najważniejszy jest zawsze uczeń, jej duszą jest nauczyciel, wsparciem - rodzic, a dumą absolwenci. Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Janickiego w Cieninie Zabornym dla jej absolwentów to wspomnienia o dzieciństwie,, młodości, o czasie, w którym zdobywali podstawową wiedzę o otaczającym świecie. Właśnie ta wiedza i umiejętności stały się solidnym fundamentem do dalszej edukacji. Wśród naszych absolwentów są: lekarze, księża dyrygent, dyrektorzy szkół, nauczyciele, sportowcy i wielu innych, którzy opuścili mury cienińskiej podstawówki. Szkoła to także ludzie: nauczyciele, rodzice, pracownicy, koledzy i koleżanki, z którymi zawarliśmy pierwsze przyjaźnie, utrzymujące się niekiedy przez całe życie. Budynek szkoły jest świadectwem ciągłości pokoleń, miejscem , które niezmiennie trwa i przypomina, że należymy do wspólnoty noszącej jej imię.
Setna rocznica istnienia placówki , to moment, na który złożyły się przecież wysiłek i praca wielu pokoleń mieszkańców naszego środowiska. Obchody stały się świętem całego lokalnego środowiska. Prestiżowy charakter tego wydarzenia , świadomość roli szkoły w naszym otoczeniu, szacunek do jej historii oraz silna emocjonalna więź zostały zaakcentowane w motcie dekoracji: "Ten kto liczy na tygodnie sieje trawę. Ten kto liczy na lata sadzi drzewa. a ten kto liczy na stulecia uczy i wychowuje."
Dnia 13 października 2017 roku w murach dostojnej Jubilatki pojawili się znamienici goście, by wspólnie z całą społecznością szkoły świętować jej setne urodziny. Uroczyste obchody stulecia istnienia szkoły rozpoczęła o godz. 10.00 Msza Św. celebrowana w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cieninie Kościelnym przez księdza Mariana Skibińskiego. Kazanie wygłosił absolwent naszej szkoły - ks. Krzysztof Pietryga. Wyjątkową oprawę mszy św. zapewniła obecność pocztów sztandarowych Ochotniczych Straż Pożarnych z Cienina Zabornego, Pokoi oraz szkoły pod dowództwem pana Mariusza Mikołajczyka. O godz. 11.00 w szkole pani Dyrektor Urszula Jantosz rozpoczęła część oficjalną. Nastąpiła podniosła chwila odsłonięcia i poświęcenia pamiątkowej tablicy dla uczczenia jej wyjątkowego jubileuszu. W poczuciu szacunku do pokoleń, które budowały i tworzyły historię szkoły -powiedziała dyrektor zespołu i zaprosiła społeczność szkolną do uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej 100 lat istnienia placówki. Odsłonięcia tablicy dokonali: dyrektor Kuratorium Oświaty w Poznaniu Delegatura w Koninie pan Arkadiusz Chmielewski, asystent Wójta Gminy Słupca pan Bogdan Kukulski, dyrektor szkoły pani Urszula Jantosz oraz przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Adam Betler. W dalszej części programu uroczystości odbyły się na sali gimnastycznej. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych dyrektorów, nauczycieli, pracowników, a także uczniów naszej szkoły. Konferansjerzy uroczystości: pani Anna Rzemyszkiewicz i pan Paweł Barański powitali przybyłych gości: władze oświatowe, samorządowe, absolwentów, nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów, rodziców, sponsorów i przyjaciół szkoły. Wśród nas byli: Pan Bogdan Kukulski asystenta Wójta Gminy Słupca, Pan Błażej Berdziński wójt Gminy Słupca w latach 1990-2002,
Pan Jerzy Kopczyński przewodniczący Rady Gminy Słupca, Pan Artur Kuchowicz - radny Gminy Słupca, Pan Kazimierz Spławski radny Gminy Słupca, Pani Karolina Walczak sekretarz Gminy Słupca, Pan Arkadiusz Chmielewski Dyrektor Kuratorium Oświaty w Poznaniu Delegatura w Koninie, Pani Barbara Jaworowicz konsultant Pracowni Wsparcia Procesowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie, . Pana Kazimierza Kruszyńskiego prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej Cienin Zaborny, Ksiądz Marian Skibińskiego proboszcz parafii w Cieninie Zabornym, Ksiądz Krzysztofa Pietryga proboszcza w Grzegorzewie, Ksiądz Stanisław Kanafa z parafii w Kawnicach, Pan Mariusz Mikołajczyk prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Pokoje, Pan Grzegorz Sucharski sołtys wsi Rozalin, Pani Jarosława Kobos dyrektor Centrum Usług Wspólnych Gminy Słupca, Pani Ewa Romańska dyrektor Samorządowej Administracji Szkół i Przedszkoli Gminy Słupca, Pani Zofia Janicka dyrektor Szkoły Podstawowej w Cieninie Zabornym w latach 1981-2016, Pani Jolanta Kamińska dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kotuni, Pani Ewa Rutkowska dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Cieninie Kościelnym, Pani Mirosława Wędzina dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Młodojewie, Pani Anna Lewandowska dyrektor Szkoły Podstawowej w Koszutach, Pani Danut Samul Dyrektor Szkoły Podstawowej w Drążnej, Pani Beata Przybylska dyrektor Szkoły Podstawowej w Kowalewie Opactwie, Pani Janina Ucinek prezes Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego Gminy Słupca poprzednich kadencji, Pani Anna Burda prezes Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego Gminy Słupca poprzednich kadencji, Pan Marcin Majdecki prezes Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego Gminy Słupca, Pani Agnieszka Królikowska przewodnicząca Rady Rodziców, Poprzedni przewodniczący Rad Rodziców: Anna Kuchowicz, Ewa Świątek, Irena Starczyńska, Krystyna Małolepsza, Zofia Bąkowska, Pan Roberta Górny w zastępstwie Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Słupcy, emerytowani nauczyciele oraz pracownicy szkoły a także absolwenci.
Następnie głos zabrała dyrektor szkoły pani Urszula Jantosz, która mówiła "To ważny dzień dla społeczności szkolnej naszej szkoły. Cieszę się, że jesteście Państwo w tym ważnym dla nas dniu. Za nami 100 lat wspaniałej historii, która zobowiązuje do dalszej pracy... „ 100 lat jubileuszu szkoły – to wiele chwil zapisanych w sercach i pamięci, dla każdego z nas zapisanych inaczej. Jest to wartość bezcenna. Jubileusz szkoły jest najlepszą okazją do sięgnięcia w przeszłość, przywołania pamięci o zdarzeniach i ludziach, współtworzących dziedzictwo, którego staliśmy się spadkobiercami. W ciągu 100 lat istnienia, Szkoła na trwałe wpisała się w historię miejscowości Cienin Zaborny i Gminy Słupca". W swoim wystąpieniu pani dyrektor przypomniała historię powstania naszej szkoły, jej początek, późniejsze lata, rozbudowę i współczesność.,, Z kart historii dowiadujemy się, że pierwsze pomieszczenia szkolne były kupione w 1916 roku od Państwa Waczyńskich po byłej kuźni wraz z ogrodem. W 1917 roku kierownikiem szkoły został pan Józef Trzebuchowski. Od roku 1920 szkoła mieściła się u Państwa Jakubowskich. W 1929 roku placówka spaliła się. Wówczas nauczanie odbywało się w domach prywatnych u Pana Biadacza oraz Pana Dębickiego. W 1936 roku rozpoczęła się budowa szkoły, którą zakończono w 1937 roku. Kierownikiem szkoły został wtedy Pan Józef Kominko. Natomiast od 1938 roku obowiązki kierownika szkoły przejął Pan Kazimierz Janicki lokalny społecznik- Patron szkoły. Podczas II wojny światowej nauczanie odbywało się w domach prywatnych. Po wojnie Pan Janicki wraz z żoną ponownie uczyli w Cieninie aż do roku 1966. W latach 1957-1959 w placówce działała Szkoła Przysposobienia Rolniczego. Od roku 1966 do 1981 Dyrektorem szkoły był pan Zdzisław Łęcki. W latach 1981 - 2016 roku obowiązki dyrektora pełniła Pani Zofia Janicka. To dla mnie ogromne wyróżnienie, ale także wyjątkowe przeżycie być dyrektorem Szkoły w Jej roku jubileuszowym, zwłaszcza, że pełnię obowiązki dyrektora od 2016 roku. " Powiedziała także, ,,że Chlubą naszej szkoły jest niepowtarzalny jej klimat pełen wzajemnej życzliwości, współpracy z rodzicami oraz środowiskiem lokalnym jaki udało się stworzyć przez całe lata. Świadczy o tym Państwa obecność na dzisiejszym jubileuszu szkoły, który stał się świętem społeczności szkolnej a także lokalnej." Dyrektor szkoły podziękowała nauczycielom oraz pracownikom szkoły a także rodzicom za wysiłek, zaangażowanie, dzięki którym możliwym stało się zrealizowanie dzisiejszego przedsięwzięcia, tak oczekiwanego przez środowisko.
Kolejnym punktem programu uroczystości były przemówienia i życzenia przybyłych gości, które składano na ręce pani dyrektor. Kolejno głos zabrali; pan Arkadiusz Chmielewski- dyrektor Kuratorium Oświaty w Poznaniu Delegatura w Poznaniu życząc wszelkiej pomyślności i dalszych sukcesów w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Gratulacje oraz życzenia dalszej pomyślności i wielu owocnych lat pracy i nauki złożył pan Bogdan Kukulski - asystent wójta Gminy Słupca. Pani Zofia Janicka - dyrektor szkoły w latach 1981-2016 w swoim przemówieniu wspominała czas rozbudowy szkoły, w którą zaangażowało się całe społeczeństwo lokalne. Był to okres ciężkiej i wytężonej pracy. Z życzeniami i gratulacjami wystąpili również: pani Jarosława Kobos wraz z dyrektorami szkół Gminy Słupca, pan Jerzy Kopczynski-przewodniczący Rady Gminy Słupca, pan Andrzej Berdziński- wójt Gminy słupca w latach 1990-2002, pan Paweł Skawiński, pan Robert Górny nadkomisarz Komendy Powiatowej Policji w Słupcy, pan Kazimierz Spławski-radny Gminy Słupca. Głos zabrały i złożyły upominki w postaci książek przedstawicielki grona pedagogicznego, panie; Lila Michalak I Genowefa Stadnik , które uczyły kilkadziesiąt lat temu w szkole w Cieninie Zabornym. Wspominały szkołę niezwykle ciepło. Panowie Kazimierz Kruszyński-sołtys wsi Cienin Zaborny i Tadeusz Kazuś przyznali naszej szkole certyfikat szkoły na medal. Chwilą refleksji z lat szkolnych podzieliła się także pani Cecylia Kazuś , która pomimo 91 lat doskonale pamięta początki naszej placówki, pierwszego kierownika, pierwszych nauczycieli i piosenkę, której niedawno nauczyła swą małą prawnuczkę. W niejednym oku zakręciła się łza. W szacunku do Pani Cecylii za żywą lekcję historii wszyscy zgromadzeni na uroczystości odśpiewali 100 lat dla prelegentki. Jubileusz 100-lecia naszej szkoły był także doskonałą okazją do wręczenia pani dyrektor Urszuli Jantosz kwiatów i prezentu przez dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół podstawowych z gminy Słupca. Ze sceny padały ciepły słowa uznania i wdzięczności dla dawnych nauczycieli i pracowników szkoły. Absolwenci ze wzruszeniem opowiadali swoje wspomnienia, jakie zachowały się w ich pamięci.
Ponieważ Jubileusz obchodzony był w przededniu Dnia Nauczyciela, pani dyrektor wręczyła nagrody pracownikom obsługi oraz nauczycielom. Dyrektor szkoły powiedziała ,, Kształtowanie młodego pokolenia Polaków to wielka zasługa nauczycieli, codzienny trud – niezwykła misja. Dzięki Państwa poświęceniu i zaangażowaniu dzieci mogą rozwijać swoje umiejętności oraz zainteresowania, które będą fundamentem ich przyszłego życia oraz odgrywania ważnej roli w społeczeństwie. Na przestrzeni minionych lat ukształtowaliście Państwo wiele pokoleń uczniów, którzy noszą zaszczytne imię absolwenta Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Janickiego w Cieninie Zabornym. Proszę przyjąć wyrazy szczerego uznania, gratulacji i podziękowań. Życzę satysfakcji z wykonywanej pracy zawodowej i pomyślności w życiu osobistym. "
Następnie włodarz szkoły wręczyła statuetki osobom, które zasłużyły się dla jej rozwoju. dyrektor zespołu powiedziała: ,,Długa jest lista osób, które w minionym stuleciu zapisały się na kartach historii cienińskiej szkoły, którzy ją tworzyli, rozwijali, wspierali, której oddali serce i entuzjazm. Dzięki temu nigdy nie była ona jedynie miejscem czy instytucją publiczna, ale rodziną stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi".
Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna w wykonaniu uczniów , którzy zabrali widzów w sentymentalną podroż, łącząc przeszłość z teraźniejszością, W czasie występu nie zabrakło wierszy dedykowanych szkole. Uczniowie pochwalili się swoimi zdolnościami tanecznymi i wokalnymi, Widzowie docenili talent sceniczny i ogromne zaangażowanie dzieci w przygotowanie uroczystości nagradzając występy gromkimi brawami.
Po części artystycznej prowadzący zaprosili gości do zwiedzania wystawy zatytułowanej "A czas jak rzeka, jak rzeka płynie" i wpisów do księgi pamiątkowej. Szkolna świetlica przywitała znakomitych gości, specjalnie przygotowaną na tę okazję wyjątkową wystawą. Czas jakby stanął w miejscu. Stara zabytkowa ławka, tornister, piórnik sprzed 60 lat, kroniki ze zdjęciami, czarno - białe zdjęcia uczniów z wycieczek, bali choinkowych, festynów środowiskowych, szkolne świadectwa, zeszyty, książki pamiętające czasy naszych dziadków, fartuszki, mundurki, odznaki to wszystko pozwoliło cofnąć się w czasie. Goście mieli możliwość dokonywania wpisów do księgi pamiątkowej z okazji jubileuszu.
Po skończonych uroczystościach w szkole zaproszeni goście, nauczyciele, uczniowie, sponsorzy oraz absolwenci szkoły zostali zaproszeni na poczęstunek. Wspólne spotkanie sprzyjało podtrzymaniu uroczystego charakteru Święta Szkoły, a także wspomnieniom po latach.
Uroczystości jubileuszowe z okazji 100 - lecia istnienia szkoły przeszły już do historii. Mamy nadzieję, że szanowana Jubilatka, która przetrwała czas wojennej zawieruchy z roku na rok mimo upływających lat będzie jeszcze bardziej pięknieć i się rozwijać. Wierzymy, że nadal będzie miejscem, w którym dzieci nie tylko będą się uczyć, rozwijać pasje, zainteresowania, ale i szanować historię, tradycję i drugiego człowieka. Ufamy, że nas wszystkich, całą społeczność szkoły czeka jeszcze niejeden jubileusz. Pragniemy podziękować wszystkim, którzy swą obecnością uświetnili tę ważną dla nas uroczystość oraz tym, którzy przyczynili się do jej wyjątkowego charakteru. Dzięki zaangażowaniu i pracy grona pedagogicznego, pracowników szkoły, rodziców, sponsorów oraz zaprzyjaźnionych instytucji i sympatyków szkoły ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy są z naszą szkołą na co dzień:
- Bardzo serdecznie dziękujemy naszemu księdzu, który wspiera naszą szkołę modlitwą i błogosławieństwem.
- Dziękujemy władzom oświatowym i samorządowym za dbałość o szkołę i każde dobre słowo.
- Słowa podziękowania kierujemy pod adresem Jednostek OSP z Cienina Zabornego i Pokoi.
- Gościom, którzy przybyli na nasze święto składamy szczególne podziękowania, gdyż swoją obecnością nadaliście Państwo wysoką rangę uroczystości.
- Absolwentom szkoły, którzy są i będą naszą dumą.
- Szanowni rodzice, dziękujemy Wam, za troskę, pomoc, pracę, którą ofiarujecie szkole każdego dnia.
- Dziękujemy naszym uczniom, którzy starają się jak najlepiej wypełniać swoje obowiązki w duchu wartości przekazywanych przez naszego patrona.
- Dziękujemy dyrektorowi szkoły za koordynację projektu patriotyczno - wychowawczego 100 - lat minęło.
Szczególne podziękowania składamy ludziom dobrej woli, którzy sprawili, że nasza uroczystość miała tak znakomitą oprawę poprzez ofiarowana pomoc rzeczową i finansową.
Podziękowania składamy:
1.Pani Lilia Dobersztyn Dyrektorowi Banku Spółdzielczego w Słupcy
2.Panu Władysławowi Marcinkowskiemu Firma Rolmex w Cieninie Zabornym
3.Panu Andrzejaowi Kużma firma ANBUD w Strzałkowie
4.Panu Piotrowi Borowskiemu prezesowi Zarządu Spółdzielnia Mleczarska Udziałowców w Strzałkowie
5.Panu Jerzemu Lubańskiemu Zakład Usługowo-Handlowy w Cieninie Zabornym
6.Pan Jan Banasik właściciel Przedsiębiorstwa Handlowego Maja w Koninie
7.Panu Dawidowi Burchardt Agencja Ubezpieczeniowa Zenon Burchardt i Wspólnicy
8.Panu Markowi Bednarz właścicielowi FotoCom w Koninie
9. Pani Helena i Waldemarowi Marciniakowi Grupa Zimex w Rokoszu
10.Panu Władysławowi Pietras dyrektorowi Centrum Kształcenia Ustawicznego w Strzałkowie
11.Panu Józefowi Biadasz firma Remontowo-Budowlana w Słupcy
12.Miejsko-Gminnemu Związkowi Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Słupcy
13.Panu Tadeusz Kazuś gospodarzowi sali OSP w Cieninie Zabornym
14.Panu Grzegorzowi Byczkowskiemu Firma Gregor Stal w Cieninie Zabornym
15.Panu Arkadiuszowi Filipowskiemu Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe w Słupcy
16.Panu Hubertowi Pokrop Wikarsport Cienin Zaborny
17.Panu Radosławowi Szymańskiemu firma Remontowo-Budowlana w Cieninie Zabornym
18.Pani Annie Rzemyszkiewicz Studio dekoracji Pokoje
19.Panu Markowi Śliwczyńskiemu Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe w Piotrowicach
20.Konspol Bis w Słupcy
21.Panu Karolowi Żabierek
22.Panu Łukaszowi Królikowskiemu
23.Panu Andrzejowi Sarbak
24.Panu Jarosławowi Molińskiemu