Uczniowie klasy VII na lekcjach geografii zrealizowali mini projekt na temat odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii.
W energetyce światowej wiek XIX był epoką węgla i pary wodnej. Z kolei, wiek XX okazał się epoką ropy naftowej i gazu. Co będzie podstawowym źródłem energii w XXI wieku?
Energetyka konwencjonalna ma wiele wad takich jak generowanie trujących gazów (np. tlenku węgla), wytwarzanie smogu w terenach uprzemysłowionych (np. tlenek azotu) czy wytwarzanie gazów cieplarnianych (np. dwutlenku węgla). Istotnym czynnikiem powodującym ograniczanie produkcji energii opartej o paliwa kopalniane jest to, że następuje wyczerpywanie zapasów paliw stałych, ciekłych i gazowych.
Alternatywą dla otrzymywania energii tym sposobem jest znalezienie takich źródeł energii, które byłyby przyjazne dla człowieka i nie zanieczyszczałyby środowiska. Oczywiście warunek ten spełniają źródła odnawialne, jednak należy mieć świadomość, że nie zaspokoją one wszystkich potrzeb energetycznych.
Tak więc najbardziej uzasadnione technicznie, a także z punktu oceny ochrony środowiska jest oczywiście wykorzystanie energii słonecznej , fotoogniw, produkcja biomasy jako paliwa czy rozwój elektrowni wiatrowych.
Nie dziwi zatem fakt, że rośnie popularność rozwiązań opartych na odnawialnych źródłach energii.
Co na ten temat myślą uczniowie? Przekonajcie się sami:
- Praca Oliwiera Witkowskiego.pptx
- Praca Alicji Byczkowskiej.pptx
- Praca Michaliny Szymanskiej.pptx
- Praca Huberta Kazusia - cz.1.JPG, cz.2.JPG, cz.3.JPG, cz.4.JPG