Nasza społeczność szkolna po raz drugi włączyła się w ogólnopolską akcję społeczno – edukacyjną ,,ŻONKILE 2022’’ upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim.
Akcja ,,Żonkile’’ związana jest z rocznicą powstania w getcie warszawskim, które miało miejsce 19 kwietnia 1943 r i trwało do 16 maja 1943 r. – kiedy to Niemcy ogłosili koniec akacji pacyfikacyjnej i na znak ostatecznego zniszczenia wysadzili w powietrze Wielką Synagogę na Tłomeckiem. Upamiętnia tych, którzy oddali życie w powstaniu w getcie warszawskim, ale także promuje historię polski, historię Żydów polskich i ich życia codziennego. Związana jest z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który co roku w rocznicę powstania w getcie warszawskim składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żonkili.
Akcja zorganizowana została w naszej szkole w dniach 20.04. – 22.04.2022r. Informacje na temat idei tej akcji zostały przedstawione za pomocą radiowęzła.
Starsi uczniowie na lekcjach historii dowiedzieli się jak wyglądało życie w getcie, poruszano kwestie odwagi, troski o innych oraz zachowania pamięci o przeszłości. Młodszym wiedzę na temat życia w getcie warszawskim przedstawili wychowawcy.
Dzięki Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ,która jest pomysłodawcą akcji mogliśmy skorzystać z materiałów edukacyjnych wśród których znalazły się słuchowiska oraz filmy nawiązujące do rocznicy.
Młodsi uczniowie wysłuchali opowiadania w wersji audio pt. ,, Strasznie strasznie’’ – niezwykle poruszającej historii ojca i synka, dotykającej tematu wojny w sposób przystosowany do potrzeb i możliwości młodego czytelnika.
Uczniowie klas V - VI oglądali film pt. ,,Będę pisać” opowiadający o losach dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i po jej wybuchu.
Klasy VII – VIII obejrzały film stworzony w stylistyce youtuberskiej pt . ,,Muranów – Dzielnica Północna’’.
Chcąc uczcić pamięć ofiar powstania w getcie cała społeczność szkolna w dniu 20.04.22r. ubrała się w odcieniach żółtego, uczniowie wykonali żonkile z papieru a także malowali je farbami.
Koordynatorem akcji była p.Małgorzata Kucharczyk.