• UWAGA! KONKURS NA ZAPROJEKTOWANIE EKOMURALU

             

            Młodzi kreatywni Uczniowie! 

            ZAPRASZAMY WAS do udziału w konkursie na zaprojektowanie EKOMURALU  na jednej ze ścian naszej szkoły (ściana obok wejścia do szkoły od strony boiska szkolnego).

            Przesłaniem muralu musi być różnorodność biologiczna. Z jednej szkoły można zgłosić propozycje trzech EkoMurali.

             A czym jest ekomural? To specjalny typ muralu przedstawiający tematykę związaną z ekologią, ochroną środowiska czy zmianami klimatu. Ekomural może również w inny sposób wpisywać się w wymienione tematy, na przykład poprzez sposób wykonania (ekologiczne materiały, farby fotokatalityczne, itp.) czy poprzez wkomponowanie dodatkowych elementów (domki dla jerzyków na elewacji, domki dla owadów, dodatkowe nasadzenie roślin, które wraz z obrazem tworzą całość).Nadesłane prace oceni komisja konkursowa złożona  z ekspertów oraz przedstawicieli organizatora. Najlepsze projekty otrzymają dofinansowanie w wysokości do 15 000 zł   na realizację. Głównym organizatorem konkursu jest Fundacja BOŚ.  

            Na Wasze propozycje czekamy do 20 czerwca 2022r. w sekretariacie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Cieninie Zabornym.

            Szczegóły konkursu tutaj: O KONKURSIE

            Projekt możecie przygotować na papierze i przesłać jego skan lub w programie graficznym. Każda forma projektu będzie dobra!

            Co zawiera zgłoszenie:

            1.    Plik z projektem muralu w formacie PNG lub JGP o wymiarze dłuższego boku: 2500-3500 pikseli;

            2.    Opcjonalnie: plik z wizualizacją muralu na ścianie w formacie PNG lub JPG;

            3.    Tytuł projektu;

            4.    Opis (technika, materiały, walory ekologiczne muralu);

            5.    Informacji o autorze/autorach: imiona i nazwiska.

            Poradniki mogące pomóc: 

            1.    jak projektować murale - kliknij?

            Ulotka konkursu - kliknij .pdf

             

          • ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU 2022

             

            W 1987 r. państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia ustanowiły Światowy Dzień Bez Tytoniu, aby zwrócić uwagę świata na epidemię palenia tytoniu oraz powodowane przez nią zgony i choroby. W 1988 roku uchwalono rezolucję WHA42.19 wzywającą do obchodów Światowego Dnia Bez Tytoniu co roku 31 maja. Obchody Światowego Dnia bez Tytoniu mają na celu poinformowanie opinii publicznej o niebezpieczeństwach związanych z używaniem tytoniu, praktykach biznesowych firm tytoniowych, o tym, co WHO robi, aby zwalczać epidemię tytoniu oraz o tym, co ludzie na całym świecie mogą zrobić, aby domagać się prawa do zdrowia i zdrowego życia i do ochrony przyszłych pokoleń. W 2022 roku obchody koncentrują się wokół konsekwencji palenia tytoniu oraz jego produkcji dla środowiska, a ich hasłem przewodnim będzie: „Zatruwanie naszej planety”.
            Najważniejsze założenia obchodów: 
            1. Tytoń szkodzi środowisku. 
            Uprawa, produkcja i użytkowanie tytoniu zatruwa naszą wodę, glebę, plaże i ulice miast chemikaliami, toksycznymi odpadami, niedopałkami papierosów, w tym mikroplastikami 
            i odpadami z e-papierosów. Nie daj się nabrać na próby przemysłu tytoniowego, mające na celu odwrócenie uwagi od spowodowanych przez nie szkód środowiskowych poprzez darowizny na rzecz inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju i raportowanie o „standardach” środowiskowych, które często sami sobie wyznaczają. 
            2. Spraw, aby przemysł tytoniowy posprzątał swój bałagan. 
            Przemysł tytoniowy zarabia na niszczeniu środowiska. Powinien być za to pociągnięty do odpowiedzialności, a także powinien płacić za odpady i szkody, w tym koszty zbierania tych odpadów. 
            3. Rzuć palenie, aby ocalić naszą planetę. 
            Każdy wypalony papieros lub zużyty wyrób tytoniowy marnuje cenne zasoby, od których zależy nasza egzystencja. Rzuć tytoń dla swojego zdrowia i zdrowia naszej planety. Dym tytoniowy przyczynia się do wyższego poziomu zanieczyszczenia powietrza i zawiera trzy rodzaje gazów cieplarnianych. 
            4. Pomóż hodowcom tytoniu przejść na zrównoważone uprawy. 
            Rządy i decydenci powinni wspierać hodowców tytoniu w przejściu na alternatywne, bardziej zrównoważone źródła utrzymania w celu zmniejszenia wpływu uprawy, suszenia i produkcji tytoniu na środowisko, przy jednoczesnym dalszym wdrażaniu środków kontroli tytoniu.

            Źródło WHO
             

             

          • KOMUNIKAT

             

            Dyrektor Szkoły ZSP w Cieninie Zabornym informuje, że ze względu na odbywający sie w dniach 24.05-26.05.2022r. Egzamin Ósmoklasisty w naszej placówce nie odbywają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze.

            Podstawa prawna:
            Rozporządzenie MEN z dnia 11 sierpnia 2017 roku w sprawie organizacji roku szkolnego.

             

          • SPOTKANIE DOTYCZĄCE PROFILAKTYKI RAKA PIERSI

             

            18 maja na zaproszenie pani Moniki Barańskiej zostało zorganizowane spotkanie dla uczennic klasy VIII. Tematem spotkania była profilaktyka raka piersi. Zaproszony gość pani Małgorzata Pluta zwróciła uwagę jak bardzo ważną rzeczą dla każdej kobiety jest umiejętność samooceny swojego zdrowia, obserwacja własnego organizmu oraz znajomość podstawowych zmian zachodzących w nim w poszczególnych okresach życia.

            Celem spotkania było:
            • kształtowanie potrzeby dbania o swoje zdrowie i urodę.
            • kreowanie pozytywnego wizerunku swojej kobiecości – akceptacja siebie.
            • dostarczenie wiedzy na temat nowotworów piersi oraz profilaktyki poprzez: rozwijanie zdolności do samokontroli, samoobserwacji i samopielęgnacji zdrowia oraz nauka samobadania piersi.

            Serdecznie dziękujemy.

             

          • I MIEJSCE W GMINNYM TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

             

            Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią dnia 12.05.2022r. ponownie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Cieninie Zabornym  odbył się Gminny Etap Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym o Puchar Wójta Gminy Słupca. W turnieju wystartowały cztery drużyny: z Cienina Zabornego, Młodojewa , Drążnej  oraz z Koszut.

            Turniej otworzyli Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Gminy Słupca – Jarosława Kobos oraz dyrektor szkoły w Cieninie Zabornym – Urszula Jantosz ,którzy życzyli zawodnikom powodzenia i uzyskania jak najlepszych wyników.
              Każdy uczestnik Etapu gminnego miał do rozwiązania test oraz do wykonania zadanie praktyczne tj. jazda rowerem po torze sprawnościowym. W teście znajdowało się 25 pytań, obejmujących zagadnienia dotyczące zasad i przepisów o ruchu pieszych i rowerzystów, znaków drogowych, sytuacji w ruchu drogowym oraz 10 zadań polegających na ustaleniu prawidłowej kolejności przejazdu rowerem przez skrzyżowanie.
            Tor sprawnościowy składał się z 5 przeszkód takich jak: korytarz z desek, rynna, slalom z ograniczeniem, przedmiot do przewożenia, slalom kółkowy(tzw. żmijka).
            Za zwycięską drużynę w całym turnieju uznało się ten zespół, którego suma zajętych miejsc jego uczestników we wszystkich konkurencjach była najmniejsza.

            Wspaniale spisała się reprezentacja naszej szkoły , która zdobyła I miejsce!

            Skład zespołu: Hanna Sarbak, Zofia Rzemyszkiewicz, Wiktor Pokrop, Oliwier Wykręt.

            Opiekun: Paweł Barański

             

            Oto jak przedstawiała się końcowa kolejność:


            1. ZSP Cienin Zaborny
            2. SP Koszuty
            3. SP Drążna
            4. ZSP Młodojewo


            Serdeczne podziękowania dla dyrektor Centrum Usług Wspólnych Gminy Słupca – pani Jarosławy Kobos i dyrektor Szkoły Podstawowej w Cieninie Zabornym – pani mgr Urszuli Jantosz za pomoc w organizacji oraz przeprowadzeniu zawodów.

             

          • DAMY SERCA, KOLCZE KAPTURY I INNE BUZDYGANY- LEKCJA HISTORII NA WESOŁO

             

            W środę (11.05) do naszej szkoły zawitała grupa artystyczna Rekonstrukto, która w niecodzienny sposób przybliżyła uczniom naszej szkoły oraz przedszkolakom realia średniowiecznego życia. 

            Ile waży miecz wojenny? Dużo. Jak namówić damę swego serca by zechciał dać rycerzowi wstążkę? Ile lat może mieć paź a ile giermek? Na te i wiele innych pytań dał odpowiedź pokaz uzbrojenia i walki z czasów, kiedy koń bitewny kosztował tyle co wioska. W wesoły  sposób uczniowie oraz przedszkolaki uczestniczyły w pokazie, przymierzając elementy rycerskich strojów i biorąc udział w walce o serce damy. Po wystąpieniu była możliwość zobaczenia z bliska średniowiecznych rekwizytów, z czego dzieci chętnie skorzystały. 
             

             

          • WYCIECZKA DO ŁODZI

             

            6 maja uczniowie  naszej szkoły w ramach programu ,,Poznaj Polskę’’ byli uczestnikami wycieczki do Centrum Nauki i Techniki EC1 Miasto Kultury w Łodzi oraz Ogrodu Botanicznego. Pierwszym punktem naszej wycieczki w EC1 była ulica żywiołów.   Mieliśmy do przebycia wielką przestrzeń zabawy i różne eksperymenty umieszczone na 3 piętrach. Zabawy ruchowe, wielka i mała zjeżdżalnia, doświadczenia z energią, powietrzem, wodą, zapachem, ogniem… - tego wszystkiego mogliśmy doświadczać, jednocześnie bawiąc się i ucząc, a w ten sposób poznając otaczający nas świat. Uczniowie  bardzo chętnie brali udział we wszelkich aktywnościach, wykazując się niekiedy dużą odwagą, zwinnością, widocznym zaciekawieniem i zaangażowaniem, a przede wszystkim robiły to z wielką radością.
            Kolejnym programem wycieczki było Planetarium mieszczące się w drugim budynku Centrum Nauki i Techniki EC1. Tutaj nasi uczniowie mieli przyjemność oglądać pokaz pt. „Kosmos dla najmłodszych”. Był to czas spędzony w przestworzach, pośród gwiazd, planet i innych ciał niebieskich. Przewodnik bardzo skrupulatnie oprowadził nas po owych gwiazdozbiorach oraz udzielił odpowiedzi na nurtujące uczniów pytania. Wszyscy czuli się, jakby byli częścią kosmosu.  
            Następny  punkt wycieczki to obiad w restauracji. Po pysznym posiłku udaliśmy się do autokaru, którym dojechaliśmy do Ogrodu Botanicznego. W czasie spaceru po ogrodzie uczniowie dzięki  Pani przewodnik poznali różne ścieżki dydaktyczne i dowiedzieli się o podstawowych cechach niektórych roślin i kwiatów. Dokonywali samodzielnych obserwacji, określali jak i gdzie określony gatunek rośnie. Czytając informacje na tabliczkach uzyskali odpowiedzi na pytania, dlaczego i w jaki sposób chronimy rośliny. Aktywnie uczestniczyli w zajęciach odpowiadając na zadawane przez przewodnika pytania. Zajęcia wzbudziły  pozytywne emocje w stosunku do całej przyrody. Uczniowie uświadomili sobie potrzebę dbania o rośliny w najbliższym otoczeniu. Spacerując po ogrodzie mieli okazję zobaczenia z bliska, dotknięcia a także powąchania roślin i kwiatów. 
            W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na smacznym poczęstunku w restauracji McDonalds. 
            Wycieczka  do Łodzi wzbogaciła dzieci o nowe, ciekawe doświadczenia. Dla wszystkich był to dzień pełen ,,nieziemskich” wrażeń. Zobaczcie sami – zapraszamy do albumu  fotograficznego.
            Opiekunami podczas wycieczki były panie: Ewelina Dymowska, Małgorzata Kucharczyk, Anna Rzemyszkiewicz, Marta Imbiorowicz, Anna Świątek.

             

          • OGRÓDEK KLASY I

             

            Przy okazji tematów związanych z życiem pszczół oraz zbliżającego się dnia pszczoły uczniowie klasy I na terenie szkoły stworzyli swój mały ogródek. W ogródku znalazły się rośliny przyjazne pszczołom. Mamy nadzieję, że dzięki tej inicjatywie choć troszkę uda nam się wspomóc świat naszych wspaniałych przyjaciół jakimi są właśnie pszczoły. Serdecznie dziękujemy rodzicom uczniów klasy pierwszej za wspomożenie naszej inicjatywy.

             

          • APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

             

            Dnia 29 kwietnia 2022 r. w naszej szkole odbył  się uroczysty apel z okazji 231   rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  Aby upamiętnić ten doniosły  fakt z historii Polski uczniowie przygotowali montaż słowno – muzyczny o patriotycznej wymowie. 
            Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego i hymnu naszej szkoły. Hasłem tegorocznej uroczystości były trzy ważne słowa,: Wolność, Naród, Ojczyzna. 
            Uczniowie w formie sejmiku uczniowskiego przedstawili jak ważna dla Polski była Konstytucja 3 Maja w, przybliżyli definicję ustawy zasadniczej oraz okoliczności jej ustalenia. Podkreślono, że był to pierwszy tego typu dokument w Europie a drugi na świecie.  Na scenie nie zabrakło odtwórcy roli króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, posłów a także  uczniów z transparentami: Wolność, Naród, Ojczyzna. Odśpiewano pieśń patriotyczną pt.  ,,Tu wszędzie jest moja Ojczyzna’’ a także wyrecytowano wiersz pt. ,,Polska’’. Nie zabrakło odświętnych strojów i wyeksponowania wystroju dotyczącego dzisiejszej uroczystości.
            W przedstawieniu udział wzięli następujący uczniowie:
            Prowadząca: Marika Kujawa ( kl.IV)
            W sejmik uczniowskim udział wzięli:
            -  Maja Kazuś (kl.III)
            -  Antoni Byczkowski (kl.III)
            -  Hanna Sarbak ( kl.IV)
            -  Mateusz Sarbak  (kl.VI)
            -  Dawid Bukowiecki (kl.VII.)
            -  Maja Krolikowska (kl.VII)
            -  Michalina Ciesielska (kl.VIII)
            W roli króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wystąpił  Oliwier Wykręt ( kl.IV.)
            Martyna Kujawa – uczennica kl.V , która pięknie wyrecytowała wiersz A.Słonimskiego pt. ,,Polska’’.
            Jagoda Kościelniak  ( kl.III)  wraz z chórkiem : Julia Radecka ( kl.II), Alicja Bartkowiak (kl.II), Nikola Maćkowiak (kl.II), Natalia Bocian (kl.III.), Dominika Sidor (kl.III.), Lena Juszczak  (kl.III.), którzy przepięknie zaśpiewali pieśń  patriotyczną ,,Tu wszędzie jest moja ojczyzna’’ 
            W roli posłów wystąpili  Łukasz Kanafa (kl.VIII ) oraz Jakub Bartkowiak  ( kl.VII).
            Z transparentami: Wolność, Naród, Ojczyzna wystąpiły Maja Dziemińska (kl.V), Michalina Maniak ( kl.VII), Julia Marciniak (kl.VIII)
            Po zakończeniu części artystycznej głos zabrała p.dyrektor Urszula Jantosz, która podziękowała za przypomnienie idei Konstytucji 3 maja oraz za piękne wystąpienie uczniów.
            Uczniów do uroczystości przygotowały p.Małgorzata Kucharczyk, p.Marta Imbiorowicz.