Nasza społeczność szkolna kolejny już raz włączyła się w ogólnopolską akcję społeczno – edukacyjną ,,ŻONKILE 2024.’’Akcja związana jest z 81 rocznicą powstania w getcie warszawskim, które miało miejsce 19 kwietnia 1943 r i trwało do 16 maja 1943 r. – kiedy to Niemcy ogłosili koniec akcji pacyfikacyjnej i na znak ostatecznego zniszczenia wysadzili w powietrze Wielką Synagogę na Tłomeckiem.
Powstanie było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwszym powstaniem wielkomiejskim w okupowanej Europie.
Upamiętnia tych, którzy oddali życie w powstaniu w getcie warszawskim, ale także promuje historię polski, historię Żydów polskich i ich życia.
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta na Muranowie, by oddać hołd poległym towarzyszom.
Dzięki Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, która jest pomysłodawcą akcji nasza społeczność szkolna włączyła się w obchody w dniu 19.04.2024r.
Na początek za pomocą szkolnego radiowęzła przedstawione zostały najważniejsze informacje dotyczące wybuchu powstania, które przedstawili uczniowie klasy VII.
Następnie nauczyciele historii przypomnieli uczniom na lekcjach jak wyglądało życie w getcie, poruszone były kwestie odwagi, troski o innych oraz zachowania pamięci o przeszłości. Szczególną uwagę zwrócono na żółte żonkile- symbol zbiorowej pamięci o powstaniu w getcie warszawskim.
Chcąc uczcić pamięć ofiar powstania w getcie cała społeczność szkolna na znak pamięci ubrała się w odcieniach koloru żółtego, przedszkolaki oraz klasy I – III kolorowały żonkile oraz wykonywały je w formie papierowej. Starsze klasy rozwiązywały łamigłówki dotyczące powstania warszawskiego oraz oglądały słuchowiska nawiązujące do rocznicy.
Akcji od początku towarzyszyło hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.
Koordynatorami akcji były p.Małgorzata Kucharczyk, p.Marzena Kurkowska.