Od drugiego semestru roku szkolnego 2017/2018 w Zespole Szkolno –Przedszkolnym w Cieninie Zabornym prowadzona będzie innowacja metodyczna „Tanecznym krokiem w świat muzyki klasycznej” – na podstawie metody Aktywnego słuchania muzyki według Batii Strauss , której autorką jest Anna Rzemyszkiewicz wychowawca kl. I -to uczniowie tej klasy będą jej uczestnikami. Jednym z głównych założeń innowacji jest danie szansy właściwego rozwoju w sferze umuzykalnienia każdemu dziecku oraz możliwości aktywnych i twórczych działań niezależnie od jego uzdolnień muzycznych. Celem natomiast – rozbudzenie miłości do muzyki i przygotowanie do świadomego korzystania z niej, zapewnienie możliwości pełnego rozwoju zdolności muzycznych, rozbudzenie wyobraźni i wrażliwości artystycznej. Rozwijanie umiejętności ruchowych i koordynacyjnych poprawiających jakość uczenia się. Uaktywnianie lewej półkuli mózgowej poprzez szereg ćwiczeń i zabaw. Aktywizacja uczniów i przejmowanie przez nich odpowiedzialności w procesie uczenia się poprzez tworzenie wspólnych obrazów tanecznych. Rozwijanie umiejętności interpersonalnych poprzez współpracę w grupie.
Realizowanie innowacji pozwoli rozbudzić u dzieci zamiłowanie do rytmicznego ruchu, rozwinąć pamięć muzyczną i ruchową oraz umiejętność zapamiętywania rytmów i następstwa ruchów w powiązaniu z muzyką. Ćwiczenia rytmiczno-ruchowe mają przyczynić się do wykształcenia u dzieci , koncentracji, przystosowania się do pracy w zespole, wpłynąć korzystnie na rozwój psychiczny i fizyczny dziecka oraz rozwinąć umiejętność diagnozowania własnego rozwoju fizycznego.
Do zrozumienia muzyki, zwłaszcza klasycznej, z pewnością przyczyni się jej aktywne słuchanie. Dzięki aktywnym metodom dzieci będą improwizować, akompaniować na instrumentach perkusyjnych i niekonwencjonalnych, interpretować muzykę ruchem, tańcem (również z szarfami, chustami), tworzyć opowieści słowne i ruchowe, czy malować muzykę.
Stosowane w innowacji takie metody jak instrumentalizacja utworów, realizowanie partytur, nadawanie fabuły i tytułu słuchanej muzyce, czy improwizacje ruchowo-taneczne mają na celu zaspakajanie potrzeby ekspresji twórczej i odtwórczej, a także nabranie odwagi, przełamywanie strachu, dowartościowane i akceptacja w grupie rówieśników, ale przede wszystkim zaspokoić naturalną potrzebę ruchu dzieci.
Korzyści wychowawcze, jakie niesie za sobą oddziaływanie muzyki, są trudne do przecenienia:
- słyszenie i słuchanie stymuluje rozwój intelektualny,
- muzyczna wrażliwość wpływa na rozwój uczuć i daje zaspokojenie pewnym
potrzebom życia emocjonalnego,
- ruch przy muzyce jest źródłem radości, odprężeniem, wyładowaniem energii,
daje szansę rozwoju fizycznego a także jest środkiem terapeutycznym.