Na początku października w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy. Tego dnia wiele organizacji na całym świecie pochyla się nad zjawiskiem przemocy, zastanawiając się nad jej źródłami, metodami powstrzymywania, sposobami pomocy osobom doświadczającym tej formy poniżenia. Nasza społeczność szkolna też aktywnie włączyła się w obchody tego dnia, inicjując różne działania.
Przemoc to nie tylko ataki fizyczne na drugą osobę, czyli bicie, kopanie, plucie, szarpanie, niszczenie cudzych rzeczy, to także wyśmiewanie się z kogoś, słowne obrażanie, nieustanne krytykowanie kogoś, straszenie, wymuszanie uległości czy pieniędzy. To również ujawnianie cudzych tajemnic, rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o kimś, wykluczenie z aktywności grupy rówieśniczej, ośmieszanie przez wysyłanie obraźliwych sms-ów, maili.
Wiele mówi się o zapobieganiu agresji, przemocy, w tym przemocy rówieśniczej.
A tak naprawdę bezpieczny klimat w szkole zależy od nas wszystkich - od tego jak będziemy traktowali drugiego człowieka, jak będziemy wyrażali swoje negatywne emocje, swoje potrzeby, z jaką empatią będziemy podchodzili do problemów kolegi, koleżanki, jak zareagujemy w obliczu przemocy stosowanej wobec innych. Pamiętajmy, że konflikty są nieodłączną częścią naszego życia, bo różnimy się między sobą, ale nie muszą prowadzić do zachowań agresywnych, przemocowych. Można się z nimi uporać poprzez kompromisy, ustępstwa, rozmowy. Jeśli nie potraficie sami ich rozwiązać, zwróćcie się o pomoc do wychowawcy czy psychologa. Uczmy się panować nad swoimi negatywnymi emocjami, nie pozwalajmy, by wzięły nad nami „górę” i sprowokowały do zachowań agresywnych wobec innych. W sposób asertywny, czyli bezpośredni, ale nie obrażający nikogo wyrażajmy swoje uczucia, mówmy o swoich oczekiwaniach, możliwych konsekwencjach zaistniałej trudnej sytuacji.
W ramach tegorocznych obchodów uczniowie mieli okazję zapoznać się z tematyczną gazetką, wysłuchać audycji radiowej oraz przygotować plakaty: “Bezpieczna szkoła – szkoła bez przemocy”, “Kodeks prawdziwego kumpla”, “Kodeks właściwego zachowania w sieci”.